Yurtdışında Üniversite Seçimi ve Adım Adım Yapılması Gerekenler

Yurtdışında Üniversite Seçimi ve Adım Adım Yapılması Gerekenler

Yurtdışında Üniversite Seçimi ve Adım Adım Yapılması Gerekenler listesi oluşturabilir ve bu durumu planlı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Seçimi ve Adım Adım Yapılması Gerekenler

Yurtdışında üniversite Seçimi ve Adım Adım Yapılması Gerekenler, Doğru Kararlar Vermek için, Bu Yollardan Geçin!

Günlerce, belki de aylarca düşündünüz ve sonunda üniversite ve ya mastır eğitiminizi yurt dışında yapmaya karar verdiniz. Aklınızda cevabını bilmediğiniz binlerce soru uçuşmaya başlandı. Hangi ülkede mesut kalıyorsunuz? Hayalinizdeki okula kabul edilebilmektedir misiniz? Kaç okula başvurmanız doğru olur? Ve buna aynı daha oldukça çok soru…Ne yapacağınızı, nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz.

öyleyse bu yazıyı okumanın tam zamanı. Hem de hemen. Bu önemli kararı verdikten sonra adım adım yapmanız gerekenleri burada bulacaksınız, üniversiteyi Yurt dışında Okumaya Verdikten Sonra

ilk belirlemeniz gereken eğitiminizi sürdürmek dilediğiniz konunun ne olacağıdır. şayet ne istediğinizi biliyorsanız sıkıntı yok. ama kararsızlıklar yaşıyorsanız yapmanız gereken en doğru hareket, önce hangi konuları istediğinizin bir listesini çıkarmaktır. Sonra tek tek bu konuları neden okumak istediğinizi, sizin kariyer ve ati planlarınızı ne şekilde etkileyeceğini düşünmeli, kendi doğrunuzu bulmalısınız. Karar vermeye çalışırken üniversite bölüm hocaları ile konuşabilir ve kariyerinizde kendinizi görmek dilediğiniz noktadaki şahısların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. internet üstünden ilgilendiğiniz bölümlerin ders programlarına izlemeyi da ihmal etmeyin. Bunların hepsi karar vermenizde destekçi olacaktır.

Ülke Seçerken

Ne okuyacağınıza karar verdikten sonra sırada ülke seçimi var. organik birkaç ayrı ülkedeki üniversitelere başvurmakta mümkün. lakin en sağlıklı olanı tek bir yurt üzerine yoğunlaşmak. Doğru ülkeyi seçebilmek için bir takım kriterlere bakmak gerekiyor. Gitmek isteğiniz ülkenin uzaklığı bu kriterlerden biri. Okurken ülkenize yakın, yolculuğun kısa süreceği, acil bir durumda devamlı uçak bulabileceğiniz bir yer olmasını istiyorsanız Avrupa vatanlarını düşünmeniz gerekecektir mesela. İngiltere uçakla üç saat sürerken, Avustralya’ya ulaşmak yaklaşık 28 saati alabilmektedir. iklim, hava şartları da bu noktada ciddi bir şeydir. Yıllarca yaşayacağınız ülkenin sizi mutlu edecek ve sıhhatli yaşayabilmenizi sağlayacak bir iklime sahip olması oraya olan adaptasyonunuzu arttıracaktır.

ılıman iklimi seven, denizden, güneşten hoşlanan, su sporlarını seven biriyseniz, Kanada’nın özellikle iç ve şimal bölgelerinde mutsuz olacağınız kati. Amerika’nın güneyi veya Avustralya bu açıdan sizi çok daha mesut edebilir.

doğal ülke seçimde gerçekte en realisttik kriter maliyet hesabı. Her ülkenin para biriminin Türk lirası kıymetine göre mektep, konaklama, yol masrafları yıllık tutarı yapacağınız memleket seçimini çok fazla daha dikkat çekici bir hale getirebilir. mektep, konaklama, yemek masrafı olarak düşündüğümüz zaman ortalama rakamlarla Amerika’da eğitim yıllık 18.000 Amerikan dolarıyken, İngiltere’de 17.000, Kanada’da 10.000 ve Avustralya’da ise 8500 Amerikan doları diyebiliriz. Kanada ve Avustralya paralarının kurlarının düşük olması bu ülkelerde eğitimi daha hesaplı duruma getirirken, Amerika’nın mektep yelpazesinin çok geniş olması ise maliyeti 9000 dolara kadar indirebilme imkanı tanıyor. Gitmek arzuladığınız ülkenin vize politikaları doğrultusunda okurken çalışabilme imkanları da yapılacak seçimde büyük etken. şimdi gitmek arzuladığınız ülkeyi belirlediyseniz, sırada daha verilecek bir sürü karar sizi bekliyor anlamına gelir.

Yurtdışında üniversite eğitimi alabileceğiniz ülkelerden bazıları şunlardır;

 • Amerika’da üniversite
 • İngiltere’de üniversite
 • İtalya’da üniversite
 • Kanada’da üniversite
 • İspanya’da üniversite
 • Fransa’da üniversite
 • Almanya’da üniversite
 • Avusturya’da üniversite
 • Hollanda’da üniversite
 • İsviçre’de üniversite
 • Bulgaristan’da üniversite
 • Ukrayna’da üniversite

Uzayan Okul Listeleri

ilkönce seçtiğiniz ülkede okumak istediğiniz bölümlerin hangi üniversitelerde olduğunu öğrenmeniz lazım. Bu teferruatları almak için hem internetten faydalanabilir, hem Fulbight, British Council, CEC, Avustralya Konsolosluğu ve Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği (UED) benzeri kuruluşlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketlerinden de en doğru ayrıntıları, en hızlı biçimde alabilirsiniz. üniversiteleri öğrendikten sonra istediğiniz okullardan oluşan uzun bir liste hazırlamanız doğru olacaktır. Sonra bu uzun listenin başvuru yapılacak okul sayısı kadar daraltılması gerekecek. En efektif okul başvuru sayısı dört. müracaat çok zaman alan bir iş. Bu sebepten fazla müracaat yapıldığı takdirde her bir başvuruya gösterilen ilgi otomatik olarak azalacak, takip etmek daha güç bir duruma ati ve başarı oranı azalacaktır. En iyisi siz, listenizi azaltmaya başlayın.

Akademik Eş Değerlilik

önce seçtiğiniz okulların içinden akademik şekilde eş değerde uygunluk göstereceğiniz okulları bulmanız gerekecek. Mezuniyet not ortalamanız, okulun istediği minimum ortalamaya uyuyor mt.? arzulanan sınavlarda ( SAT, GMAT, GRE, TOEFL gibi) almış olduğunuz puanlar, olması gerekeni tutuyor mt.? şartlı kabul mt. istiyorsunuz? Kısacası siz istediğiniz okulun minimum şartlarına uyabiliyor musunuz? mesela mastır eğitimi için başvuruyorsanız ve akademik not ortalamanız 3’şöhret ve GMAT sınav sonucunuz 570’in altında ise Amerika’da sıralamadaki ilk 50 okula başvurmamanız gerekecektir. Böyle bir durumda Princeton ya da Harvard’a başvurmak sırf süre kaybı olmaktan öteye gitmeyecektir. Bu kriterleri karşılaştırarak kabul edilebileceğiniz mektep tahmini yapmak, sizi doğru tercihlere biraz daha yakınlaştıracaktır.

Bütçe Eş Değerliliği

Bu noktada karşımıza gene en önemli kriter çıktı: nakit. Bu işe ayırmış olduğunuz bütçe ile okulun maliyetinin eş değerde uygunluk göstermesi en önemli ve gerçekçi tercih nedenidir. Okulun yılık eğitim ve hayat masrafları nedir? Benim bütçem nedir? Bunun karşılaştırılmasını yaparken burslu okumayı düşünüyorsanız bununla birlikte onun da araştırmasını yapılmalısınız. Akademik olarak müsait olan okulları belirlediniz. içlerinden bütçeniz için doğru olanları da seçtiniz. Listeniz en efektif mektep listesine doğru hızla azalmakta. şimdi okulun yerini, sosyal isteklerinize cevap verip, veremeyeceğini araştırmaya geldi sıra.

Okulun Yeri ve Yabancı Öğrenciye Sunduğu İmkanlar

Okulun noktayı sizin için belirleyici etken olmayabilir fakat dikkat edilmesi gereken bir noktadır aslında. Seçtiğiniz belde yada kasaba şayet sizin için doğru yer ise, aşırı yabancı olduğunuz bir ortama giderken sizi motivasyon olarak pozitif yönde etkileyecek, adaptasyonunuzu kolaylaştıracak ve tüm bunların sonucunda başarılı olmanızı sağlayacaktır. Okumak dilediğiniz bölümün popüler olduğu bir bölgeye gitmek isterseniz, staj yapma şansınız artabilecek, sosyal aktivitelerden hoşlanıyor ve kalabalık enerjisini seviyorsanız büyük şehirde bulunmak sizi motive edecek, sırf derslerle ilgilenmek ve sakin bir yaşam istiyorsanız, küçük kampüs şehirleri sizin huzurlu olmanızı sağlayacaktır. veya her ikisine de sahip olmak istiyorsanız büyük şehirlere yakın bir kampüs şehrinde olmak sizin için ideal olacaktır. Her şıkkın, kişiye göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunu belirlemek tamamen size hususi bir seçim.

Okulların yabancı öğrencilere sunduğu olanaklar da kararınızda etkileyici bir rol oynayabilir. Yerleşmenize yardımcı olup olmadıkları, yabancı öğrenci oryantasyon programının olup olmadığı, konaklama ve sosyal imkanları, talebe nüfusu bu gibi bilgiler sizin tercihinizi kolaylaştıracaktır.

Listenin Son Hali

bütün bu aşamaları göz önüne alarak yaptığınız elemeler sonucunda 4 okula kadar inebilirsiniz. 4 okula başvurmak etkili ve başarılı bir yöntemdir. Dikkat edeceğiniz en önemli nokta:

Listeye garanti olarak girebileceğiniz 1, muhtemelen kabul edilebileceğiniz 2 ve girme ihtimalinizin düşük bulunduğu 1 üniversiteyi yazmalısınız. Okullar başvuruları değerlendirirken o yıl kaç bireyin başvurduğunu, yeni talebe kapasitelerini ve o yıl başvuranların genel düzeylerini dikkate alacaklarından istediğiniz lakin girme ihtimalinizin zayıf olduğu bir okula da mutlaka başvurmalısınız.

Günlerinizi aldı, geceler boyu uykusuz kaldınız, araştırdınız, soruşturdunuz ve düşündünüz. Sonunda sizin için doğru olduğuna inandığınız 4 okula başvurmaya karar verdiniz. Verdiğiniz bu karar size yeni bir hayatın, idealinizdeki kariyerin, taptaze bir bakış açısının kapılarını açacak, belki de yaşamdaki yerinizi değiştirecek. Ve hata kabul etmeyecek bir noktaya geldiniz.

Dikkat! Noksan Bir Vesika Yeniden Başlamanıza Neden Olabilmekte

Sıra müracaat aşamasında. maksimum dikkat edilmesi gereken husus, her üniversitenin kendine göre belirlediği son kayıt müracaat tarihi. Bu tarihi birgün bile geciktirdiğiniz takdirde, yeni kayıt dönemini beklemek zorunda kalacağınızı unutmayın. Okuyacağınız lisans seviyesine göre aşağıdaki belgeleri doğru ve temiz bir şekilde posta yoluyla ( iadeli taahhütlü veya ekspres olarak) son kayıt tarihine kadar okullara yollamalısınız.

Lisans

 • Uluslar arası öğrenci başvuru formu ve başvuru ücreti
 • özgün lise transkripti
 • lise mezuniyet belgesi
 • Referans mektupları
 • TOEFL ve SAT skorları
 • Kendini ve kariyer amaçlarını söz eden bir kompozisyon (okulun ilgi ettiği ek kompozisyonlar olabilmektedir.)
 • Banka referans mektubu

Yüksek Lisans

 • Uluslar arası öğrenci müracaat formu ve başvuru ücreti
 • özgün üniversite transkripti
 • üniversite mezuniyet belgesi
 • Referans mektupları
 • CV ( eğitim ve meslek tecrübesi)
 • TOEFL ve GMAT skorları
 • Kendini ve kariyer amaçlarını anlatan bir kompozisyon (okulun ilgi ettiği ek kompozisyonlar olabilir.)
 • Banka referans mektubu

Buraya Kadar Her Şey Sizin Tercihinizdi Ama Şimdi Birilerinin de Sizi Tercih Etme Zamanı

Lüzumlu belgeleri gönderdiğiniz okullar, bu belgeleri aldıklarına dair bilgiyi size geçeceklerdir. Bundan sonra yapmanız gereken sabırla, inatla belirli aralıklarla başvurduğunuz okulları arayıp, e-mail, telefon ve faks yoluyla başvurunuzu takip etmek olacak. Sizin takibiniz olabilecek yanlışlıkları zamanında düzeltme imkanı verecek, sonucun çıkma süresinin çabuklaşmasını sağlayacak ve okula karşı duyduğunuz tutkusu yetkililere gösterecektir. Yakın ilginiz emin olun kısa bir sürede sonuç verecek ve yanıtlar gelmeye başlayacaktır. birden bire fazla okula kabul edilir ve yeni bir kararsızlık bulutu içerine girerseniz yapmanız gereken en güzel hareket yurtdışı eğitiminde profesyonel şahıs ve kuruluşlarla konuşarak son tercihinizi yapmak olacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!