plovdiv teknik üniversitesi

Plovdiv Teknik Üniversitesi

Plovdiv Teknik Üniversitesi çok sayıda öğrenci barındırmaktadır.Bulgaristan ülkemize oldukça yakın olan komşu ülkelerden biridir.

Plovdiv Teknik Üniversitesi

Plovdiv Teknik Üniversitesi, Sofya Teknik Üniversitesi’nin şubesidir.

Öğrenim ve Liam Bakanlığı vasıtası ile tasdiklesen ihtisaslara göre öğrenci ve deneyimli eğitmekte. Dershaneler ve laboratuvarlar 4 ders binasında bulunmakta. Laboratuvarlar uygar cihazlar ve bilgisayarlar ile donatılmışlardır. Şubemizde bilgisayar ile 24 saat internet ve e-mail kullanması olasıdır.

Uygar istenilenlere uyarak Akademi Kurulu’nun ayırımına göre üniversitelilere ayni anda esas ihtisasları ile birlikte Diploma Sonu ihtisaslaşma yada ek mesleki ihtisaslaşma imkanları yaratılmıştır. Böyle öğrenim sürekli surette okunan merkezlerde de yapılır.

Şubenin zengin kütüphanesinde her çeşit teknik ve hususi mesleki edebiyat mevcuttur. Poligrafi takımı ise ihtiyaçlara müsait ders kitapları, ayrı dersler, seminer kurs projeleri, laboratuvar alıştırmaları, derslik projeleri bu gibi destekçi vasıtalar çıkarmakta. Şubenin modern yemekhaneleri bulunur.

Üniversite’de talebe yurdu mükemmel yasam şartlarına sahiptir. Yatak odalarında telefon ve internet ağı mevcuttur. Üniversitelilere, spor faaliyetlerini geliştirebilmeleri için gerekli şartlar sunulmuştur.

Şubenin Amerika, İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, İspanya, Rusya, Fransa, Kuzey İrlanda, Yunanistan, İtalya ve Saire üniversiteleri ve kurumlar ile karşılıklı sıkı ilişkileri mevcuttur. Bu bağlılıklar sebebi ile öğretim süreci çağdaşlığa uygun yenileme ve Avrupa Birliği Devletleri’ne müsait bir eğitim uygulamaktadır.

Bölümler;

Elektronik ve otomatikleştirme fakültesi;
Fakülte 1986 yılında kurulmuştur. Burada mühendis olarak şu uzmanlar yetiştirilir:

Bilgisayar Mühendisliği

Bölümün eğitim amacı bilgisayar sistemleri kullanma, bakım, yapım ve tasarlamak sahasında, bilgili ve becerili uzmanlar yetiştirmek.

Haberleşme Tekniği ve Teknolojileri

Üniversiteliler, mühendislik temel ayrıntıları almakla birlikte, hususi radyo tekniği, televizyon, bilgi işleme ve malumat eda, optik ve lazer komünikasyonları, mobil komünikasyonları bunun gibi kolları benimserler.

Elektronik – Mühendisliği

Üniversiteliler elektronik sistemleri, kontrol ve yönetimi, sanayi ve tip elektroniği, optoelektronik ve lazer tekniği modülleri arasında tercihini yapabilirler.

Otomasyon, Enformasyon ve Yönetim Tekniği Uzmanı

Başarı ile bitirenler plan hazırlama ve mühendislik şirketlerinde yapım ve işletme, servis bürolarında ve tüm ekonomi kollarında çalışabilirler

Elektrik Teknikleri

Modern yaşamda elektrik enerjisinin tüm sahalarında klasik ve çağdaş şekilde kullanmak ve tabii ki bilgilerini içine alır.

Makine ve Alet Yapımı Fakültesi

Fakülte 1986 yılında kurulmuştur. Burada mühendis olarak şu kollarda uzmanlar yetiştirilmekte:

Makine ve Alet Yapımı Uzmanlığı

Üniversiteliler, şu modüllerden tercihini yapabilirler:

Denetim,
Ölçme Tekniği,
Prensiz Teknoloji,
Özel Alet Yapımı,
Silah ve Cephane Yetiştirici İhtisaslıya.

Makine İnşaat Tekniği ve Teknolojisi Uzmanlığı

Bu uzmanlığı bitirenler incelemeye, tetkik etmeye, projelemeye, teknolojik süreçleri hazırlamaya, imal etmeye, tafsilat ve düğümlerde modernize etmeye, kullanmaya, metal kesici ve madeni ile çalışan makineleri onarım ve otomatik bir duruma getirmeye hazırlanırlar.

Nakliyat Tekniği ve Teknolojisi Uzmanlığı

Bu uzmanlığı bitiren üniversiteler iç yanışlı motorlar, otomobil tekniğinde, karada yurdu savunma nakliyat sanayide, kuruculukta ve ziraat makinelerinde projeleme, tetkik etme ve tamir alanlarında uzman olarak yetiştirilir.

Uçakçılık Tekniği ve Teknolojisi Uzmanlığı

Bu uzmanlığı bitiren üniversiteliler Hidra ve Aerodinamik konusunda, uçan cihazı projeleme ve denetlemeler konusunda derin ve geniş bilgilere sahip olurlar.

Sanayi Mühendisliği (İngilizce)

Bu uzmanlık modern dünyamızda yüksek tahsil pratiğinde en aranan bir meslektir. Beş idare sisteminde: pazarlama, inovasiyon, maliye, üretim ve personel ve yeni tip yöneticisi yetiştirmek.

Poligrafi Uzmanlığı

Okuyup bitiren kadrolar poligrafi tekniği konusunda çalışma ve idare için hazırlanmaktadır. Poligrafi makinelerinde projeleme, icat karlar yetiştirme, yeni teknolojiler tatbik etmek, denetimler yapma, dizayn, basın önü çalışmalar ( metinler çalışma) sahalarında derin ve geniş bilgi sahipleri şekilde yetişirler.

Ülke İmkanları;

Talebe yurtlarında konaklama ücreti aylık 70 € civarındadır, bu ücrete ısınma ve elektrik ücreti dahildir. Telefon ve internet olanaklarına sahip 2 ve 3 benlik odalar bulunur.

Yaşam Giderleri;

Aylık ortalama yaşam giderleri memleket dahil 200 – 250 Euro civarındadır.

Türkiye’den Bulgaristan’a Ulaşım;

Uçak

Tren

Otobüs

Gemi

Türkiye’deki birçok ulaşım firması, Sofya ve Varna gibi şehirlere ulaşım sağlamaktadır. İstanbul Halkalı Garından başkent Sofya’ya uzanan bir yolculuk yapabilirsiniz. Otobüs seferleri otobüs firmaları tarafından sıklıkla yapılmaktadır. İki ülke arasında düzenlenen feribot seferleri vardır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!