plovdiv ziraat ve tarım üniversitesi

Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi

Plovdiv Ziraat Tarım Üniversitesi sizlere eğitim verebilmektedir. Gelecekte istediğiniz iş alanında eğitim almanız sizlere olanak sağlar..

Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi

Ziraat Fakültesi

 • Ziraatçılık
 • Bitki Bioteknolojisi
 • Hayvancılık
 • Bağcılık
 • Ziraat Mühendisliği

Bitki Koruması ve Zirai Ekoloji Fakültesi

 • Nebat Koruması
 • Ekoloji

İktisat Fakültesi

 • Ziraat Ekonomisi
 • Ziraat Turizmi
 • Pazarlama
 • İktisat (İngilizce)

Tropikal ve Subtropikal Tarım Fakültesi

Tarım Fakültesi 1921 yılında ilk kurulduğunda Sofya Üniversitesi’ne bağlı olan okulun kapasitesi sırf 57 kişiymiş. 1945 yılında, Plovdiv de Ziraat Üniversitesi adıyla Sofya Üniversitesi’nden ayrılmıştır.

Bağımsız olarak faaliyete geçtiği ilk yıllarında yalnızca 2 fakülteden oluşan okul (Bağcılık ve Ziraat Fakülteleri) 1950 yılında Vasil Kolorof adi altında bugünkü halini almıştır. Daha sonraları Bağcılık Fakültesi talep yetersizliği yüzünden kaldırılmıştır, ama bağcılık bugünlerde tarım fakültesinin bir alt dalı olarak gösterilmektedir. Mektep Son haliyle çağımızda 5 Fakülteden oluşmaktadır.

Üniversite Bulgaristan’ın tek yüksek eğitim sağlayan ziraat üniversitesidir ayrıca YÖK’çe de tanınmaktadır. Tarım üniversitesi çağımızda yeni bir gelişme etabına girmektedir.

Öğrenim programları ve planları modern bir biçimde gelişmekte ve Avrupa Standartlarına müsait duruma getirilmektedir.

Tarım Fakültesi

Bu fakültenin asil bayağı Sveti Dimitir Solunski’dir. Fakülte Plovdiv’de 1945 yılında kurulmuştur. Ziraat fakültesinden yüksek lisans ile mezun olan öğrenciler; bilgi alanlarında çalışabilir, öğretmenlik yapabilir, danışmanlık yapabilir, çeşitli organizasyonlarda profesyonel yetkili şekilde çalışabilirler.

Ziraat Fakültesi

Bu fakülte 1950 yılında kurulmuştur. Fakülteden yüksek lisans ile mezun olan öğrenciler, tarım ile alakalı firmalarda danışmanlık yapabilir, üst düzeyde yönetici olabilirler, öğretmenlik ve üretim organizatörlüğü yapabilirler. Bununla beraber tarım mühendislerinde bu fakültenin mezunlarıdır.

Ekoloji ve Nebat Koruma Fakültesi

Bu fakülteden yüksek lisans alanlar firmalarda yönetici profesyonel ve danışman şekilde çalışabilirler. Laboratuvarlarda kontrol, kontrol ve testler yaparak, sertifika vermeye yetki sahibi olabilirler.

Tropik ve Subtropikal Bitki Fakültesi

Bu fakülteden mezun olanlar bilgi alanlarında çalışabilirler. Muallim şekilde çalışabilirler. Organizatör, danışman ve yönetici sıfatıyla çalışabilirler.

Ekonomi Fakültesi

Bu fakülte 1995 yılında kurulmuştur. Fakülteden yüksek lisans alan öğrenciler; danışman, ekonomist ve çiftçilikte deneyimli sıfatı ile çalışabilirler. Öteki çalışma kolları ise zirai turizm, otelcilik ve restorancılık, öğretmenlik ve danışmanlıktır.

Okulda İlk Sene

Tarım üniversitesinde yüksek öğrenim görmek dileyen yabancılar için özel lisan hazırlık kısmı olmaktadır. Yüksek öğrenim kuralları ile gerekli arzulara yanıt vermektedir. Bulgaristan Cumhuriyeti’nde yüksek öğrenim görmek dileyen yabancı öğrencileri yetiştirmek üzere ruhsatı bulunmaktadır. Lisan hazırlık öğrenimine devamlılık 9 aydır.

Bulgaristan Cumhuriyeti ulusal eğitim Bakanlığı vasıtası ile verilen ve müsait görülen plan ve program dahilinde öğretim sürdürmektedir.

Dil hazırlık kursu orijinal öğrenim 2 donemden oluşur. 1. sömestir sonunda sınavı ele geçiren öğrenciler 2. sömestıra devam etme hakkı elde ederler. 2. sömestırın sonundaki sınavı ele geçiren öğrenciler başarı ile öğrenimlerini tamamlamış kabul edilerek sertifikaları verilmektedir.

Dil hazırlık kursu öğretmenleri sahalarında uzmanlaşmış öğretmenlerdir. Kurs modern dersliklerde hizmet verir. Sınıflar en fazla 10 kişilik guruplardan oluşur.

Mültimedyanın bütün olanakları içinde video, bilgisayar modern araçlar kullanılır. Lisan laboratuvarları, bilgisayar salonu ve okuma kitaplara ile hizmet veren bölümlerdir, araştırmalı seminerlerle bölümlerde uzmanlaştırılarak öğretim verilmektedir.

Lisan hazırlık bölümünden sertifika ile ayrılan öğrenciler isteklerine göre yüksek öğrenim görmek için üniversitemizin ziraat fakültesinde öğrenimlerini sürdürebilirler, ya da arzularına göre Bulgaristan Cumhuriyeti’nin her yerinde geçerli olan bu sertifika ile öteki üniversitelerin bölümlerine kayıtlarını yaptırabilirler.

Türkiye’den Bulgaristan’a Ulaşım;

Uçak

Tren

Otobüs

Gemi

Türkiye’deki birçok ulaşım firması, Sofya ve Varna gibi şehirlere ulaşım sağlamaktadır. İstanbul Halkalı Garından başkent Sofya’ya uzanan bir yolculuk yapabilirsiniz. Otobüs seferleri otobüs firmaları tarafından sıklıkla yapılmaktadır. İki ülke arasında düzenlenen feribot seferleri vardır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!