Üniversite İçin Bulgaristan Seçeneği

Üniversite İçin Bulgaristan Seçeneği

Bu tercihleriniz doğrultusunda Üniversite İçin Bulgaristan Seçeneği de değerlendirilebilecek bir yapıya sahiptir..

Üniversite İçin Bulgaristan Seçeneği

Gaziemir Belediyesi ile eğitim alanında işbirliği olanaklarını araştırmak amacıyla gelen Bulgaristan’ın Bulgaristan’ın Sofya St. Kliment Ohridski üniversitesi Yabancı öğrenciler ve lisan öğretim Departmanı temsilcilerinden, Türk öğrencileri çağrı etti. Ön araştırma yaptı öğretim üyeleri Penka Mihailova, Svetla Senkova ve Nikolay Nikov, 26 üniversiteyi temsil ettiklerini belirtip; halen Bulgaristan’da 5 binin üstünde Türk öğrencinin öğrenim gördüğünü dile getirdi. Mart ayında İzmir’de düzenlenecek Eğitim Fuarı için ön araştırma yapan heyet üyeleri, İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki diğer illerin eğitim olanaklarını ve dershanelerin durumunu da mercek altına aldıklarını vurguladı.

Heyet üyelerinden Penka Mihailova, üniversite içerisinde 1963 yılında kurulan Yabancı Uyruklu öğrenciler Enstitüsü’nün devamı olan ve 2000 yılından buyana ayrı bir birime dönüşen departmanları meselesi için bilgi verdi. Mihailova, bugüne kadar 90 ülkeden yaklaşık 38 bin yabancı uyruklu öğrencinin lisans, mastır yada doktora eğitimi aldığını bildirdi. Yabancı öğrencilerin İngilizce ve Bulgarca eğitim alabildiklerini vurgulayan Mihailova, “Türk öğrencilerin Bulgaristan’daki üniversitelere olan ilgisinde büyük artış var” diye konuştu.

Öğretim üyeleri lüzumlu kriterlere sahip yabancı uyruklu öğrenciler, Bulgaristan’daki üniversitelerde yılda üç bin ile altı bin Euro vererek üniversite eğitimi alabiliyor. Çifte vatandaşlığı bulunanlara yüzde 50 oranında indirim uygulanıyor. Büronun açılışına, Gaziemir Belediyesi Başkan Vekili önder Keskin ile Başkan Yardımcıları Mustafa Duman ile Arif Esen katıldı. Büronun açılışında, Bulgaristan’dan gelen öğretim üyeleri de yer aldı.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!