Bulgaristan'ta Üniversite

Bulgaristan’da Üniversite

Bulgaristan'da Üniversite, Avrupa'nın en ekonomik yaşam standartlarına sahip olan Bulgaristan, üniversite amacıyla da çok cazip..

Bulgaristan’da Üniversite

Avrupa’nın en ekonomik yaşam standartlarına sahip olan Bulgaristan, üniversite amacıyla da çok cazip bir öğrenci ülkesi olmaya başlamıştır. Eğitim maliyetlerinin uygunluğunun yanı sıra yaşam maliyetleri de Türkiye`den daha uygundur. Ayrıca ülkemize komşu olan Bulgaristan`a gidiş geliş maliyeti ve mesafesi ciddi kolaylık ve avantajlar sunmaktadır.

Bununla birlikte AB standartlarında Bulgaristan üniversiteleri Türkiye`den öğrenci kabul ederken YKS şartı koşmamaktadır.

Öğrenciler yalnızca lise mezuniyeti ile bölüme kabul ediliyorlar. Siz de YKS`den istediğiniz sonucu alamadıysanız ya da hiç kazanmadıysanız Bulgaristan üniversitelerine kabul edilebilirsiniz.

Türkiye`de istemediğiniz bölümü okumak zorunda kalmayın, istediğiniz ve hayal ettiğiniz bölümü Avrupa`da kolayca okuyun!

Bulgaristan Üniversitelerine Kabul Süreci

Bulgaristan üniversitelerine kabul sürecindeki başvuru ve vize dönemleri şöyle:

Bulgaristan`da üniversite başvurusu Haziran`da başlayıp Eylül`e kadar devam eder, yaklaşık 1 ayda sonuçlanır. Alınan kabul belgesi Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığınca onaylatılır. Bu işlem de yaklaşık 1 ay sürmektedir. Milli Eğitim Bakanlığınca verilen onaydan sonra öğrenci vize başvurusu aşamasına gelinir. 1 ay vize süresidir.

Bulgar üniversitelerinin Aradığı şartlar

  • -Üniversite için Türkiye`de lise mezunu olmak yeterlidir.
  • -YKS şartı yoktur.
  • -Yalnızca lise notlarınıza bakılarak kabul verilir.
  • -2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları lisans tamamlama programına katılabilirler. DGS gibi herhangi bir sınav yoktur.
  • -Seçime göre eğitim dili İngilizce, Almanca, Fransızca veya Bulgarca olan bölümlere başlamadan önce ilgili yabancı dili 9 aylık hazırlık kursunda üniversite bünyesinde öğrenilir. TOEFL ya da IELTS belgesine sahip olan öğrenci adayları Bulgar dilinde eğitime gerek duyulmadan direkt 1. sınıfa başlayabilirler.
  • -Bulgar üniversiteleri Dil Hazırlık

Bulgaristan`da üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Türkiye`de istemediğiniz bölüm yerine uluslararası denkliği olan üniversitelerde istediğiniz bölümü okumak. Türkiye’de YÖK tarafından sınavsız denklik. Öğrenciyken Bulgaristan’daki uluslararası marka firmalarda iş ve staj imkânı. Avrupa’daki örneğin Alman üniversitelerinde Bulgaristan’da üniversiteden sonra Mater’e kabul imkânı. Avrupa’daki örneğin Alman üniversitelerine Bulgaristan’daki herhangi bir üniversitede 1. sınıfı tamamlayınca (hazırlık dâhil 2 yıl sonra) yatay geçiş statüsünde kabul imkânı. (Ek not: Bu amaç için Türkiye’de YKS sınavına girmiş ve barajı aşmış olma şartı aranır. Tercih yaparak kazanmış olmak gerekmez).

Bulgaristan Hakkında Genel Bilgiler

Bulgaristan -ülkemize sınır- Doğu Avrupa’da bulunuyor, batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. 110.994 km2’lik yüz ölçümüyle Avrupa’nın en büyük 16. ülkesidir. Balkan, Rodop ve Rila gibi dağlar yüzey şekillerini belirler. Rila üzerindeki Musala tepesi Balkanların en yüksek noktasıdır. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneydeki Yukarı Trakya Ovası da Bulgaristan’ın alçak ve verimli bölgeleridir. Bu konumu Bulgaristan’ı Avrupa – Asya kavşağının ortasına yerleştiriyor. Aynı zamanda Bulgaristan batı Avrupa’ya, yakın ve orta Doğuya ve Akdeniz’e erişim sağlıyor. Avrupa’nın en büyük ve önemli erişim koridorları Bulgaristan’dan geçiyor. Bu koridorlara Batı Avrupa’yı Orta Avrupa’ya bağlayan ve yakın Doğu’yu Orta Doğu ya bağlayan uluslararası otobanlar da dâhil.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!