Bulgaristan'dan Eğitim

Bulgaristan’dan Eğitim

Bulgaristan'dan Eğitim, Bulgaristan’da eğitim problemi çözümlenmiş durumdadır. ilkokuldan başlayarak-8 yıl öğrenim zorunludur...

İçindekiler

Bulgaristan’dan Eğitim

Bulgaristan’da eğitim problemi çözümlenmiş durumdadır. ilkokuldan başlayarak-8 yıl öğrenim zorunludur. Liseler, normal, teknik, meslek liseleri olarak ayrılmaktadır.

Bulgaristan’da, üniversite öğrencileri 27 ilim kuruluşunda tahsil görmektedirler. Bunların 4’ü akademi, 3’ü üniversite 18-88’de kurulmuş olan Sofya üniversitesi, Plovdiv ve Velike üniversiteleri ve 20’si de yüksek okuldur. üniversite öğrencilerinin yüzde 60’ı yurtlarda kalmaktadır. Burs alacak öğrencinin başarı durumu göz önünde bulundurulmaktadır. kavimler göçü üniversiteye giriş, Bulgaristan’da liseyi bitiren bir genç istediği bölümün sınavına girer. Daha sonra umumi kültür sınavı da yapılmaktadır. Merkezi yerleştirme sistemi bulunmaz. Belirli kesimler için belirli kontenjanlar vardır. Bunlar üniversiteyi bitirdiklerinde kendi yörelerine gönderilir. Bu, zorunluluk şekilde getirilmiştir. Bulgaristan’da en büyük azınlığı yapan Türkler’in üniversiteye girişi çeşitli koşullara bağlıdır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!