Bulgaristan'da Yaşam

Bulgaristan’da Yaşam

Bulgaristan’da yaşam son derece akıcıdır. Bulgaristan yazın ve kışın devamlı olarak faaliyetlerine devam eden bir ülkedir.

Bulgaristan’da Yaşam

Bulgaristan‘da Yaşam, 2007 yılında Avrupa birliğine üye olan Bulgaristan’da eğitim uzman eğitim kadrosu ve uygar koşullarda sunulan eğitim anlayışı ile Avrupa kalitesinde eğitim alma imkânını sunar. Yasam masrafları ve öğrenim ücretleri acısından diğer ülkelere nazaran daha ekonomik koşullar sunan Bulgaristan son yıllarda yüksek öğretimde cazip bir ülke durumuna gelmiştir.

Ayni sürede üniversitelerin birçoğunun geniş kapasiteli yurtlara sahip olması öğrenci için konaklama hakkında kolaylıklar sağlamaktadır. Üniversitelerin birçoğu İngilizce eğitim vermektedir, ve bu sebeple ülke ayni anda iki dili ansızın öğrenip geliştirme şansı sunar. Üniversite eğitimi esnasında Bulgarca öğrenme sansında elde edebilirsiniz. Dahası halkın çoğu Rusça da konuşabildiği için lisan gelişimi anlamında oldukça cazip bir ülkedir. Bulgaristan özellikle Türk öğrenciler için daha cazip bir ülke durumuna gelmektedir.

Türkiye’ye yakın olması, LYS şartı aramaması ve kültür şekilde bize yakın olması en önemli etkenlerdir. Halkın belirli kısmi Türkçe konuşabildiği için öğrencilerin pek çok ülkede yaşadığı uyum problemi Bulgaristan’da daha az yaşanmaktadır.

Tüm bunların yanında, Bulgaristan ‘cifte vatandaş’ konumundaki öğrencilere sağlanan fiyat avantajı ile Türkiye’de yasayan bu statüdeki pek çok öğrenci için pek çok ülkeden daha cazip bir duruma gelmektedir.

Genel Masraflar:

Memleket Konaklama Ücretleri: 60-90 Euro/Ay
Ev Kiralama: 200-400 Euro/Ay
Oturma Kartı Müracaat Ücreti: 300 Euro
Oturma Kartı Teminatı: 240 Euro
Vize Masrafları: 100-150 Euro
Yol Masrafı: Tek yön 40-60 TL ( Yaklaşık 5 tane otobüs firmasının günde karşılıklı ikişer seferi bulunur)
Yasam Gideri: Yaklaşık 200 Euro/Ay

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!