Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilgiler

Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilgiler

Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilgiler, Bulgaristan'da üniversite eğitimi almak için gereken ilk şart herhangi bir liseden..

Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilgiler

Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi

Bulgaristan‘da üniversite eğitimi almak için gereken ilk şart herhangi bir liseden mezun olmak ve seçeceğiniz bölüme göre üniversitenin istediği kurallara uygun olmak peki bu kurallar nelerdir.

Bulgaristan‘da üniversite eğitimi almak için seçeceğiniz bölüme göre lisedeki ders notlarınıza bakılarak kabul görmektesiniz. örneklerle açıklamak gerekirse Bulgaristan’da tıp eğitimi almak istiyorsanız lisede en az bir yıl kimya ve biyoloji dersi görmüş olmanız gerekmektedir. Mühendislik okumak istiyorsanız ise en az bir sene lisede matematik ve fizik dersi görmüş olmanız ve bu derslerin yıl sonu not ortalamalarının en az 3 olması gerekmektedir.

Bulgaristan‘da üniversite kabulü sonrasında alacağınız bakanlık onayı ile birlikte Bulgaristan konsolosluklarından D tipi öğrenci vizesi almak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Unutmayın aldığınız evraklar bakanlık onayı ve yurt belgeleri ön kayıttır. Bulgaristan’a geldikten sonra üniversitenin kasasına bizzat parayı yatırdıktan sonra normal öğrenci statüsü kazanırsınız.

Bulgaristan‘da üniversite eğitimi alırken önceliğiniz hazırlık sınıfında dili çok iyi kavramanız olmalıdır. Unutulmamalıdır ki nasıl bir başlangıç yaparsanız hayatınız öyle şekillenmektedir. Bulgaristan’da hazırlık sınıfındayken İngilizce eğitim alırken üniversiteler öğrencilerin yabancılık çekmemesi kendilerini anlatabilmeleri için başlangıç seviyesinde Bulgarca eğitim de vermektedirler. Bulgarcayı iyi öğrenirseniz Bulgarcaya çok yakın olan aynı alfabeyi kullanan Rusçayı da 4-5 ay dil kursu aldığınız taktirde rahatlıkla konuşabilirsiniz.

Bulgaristan’da üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra 3 dil bilen bir birey olarak kariyerinize iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Bazı danışmanlık firmaları Bulgaristan’a gelirseniz. Tüm Avrupa ülkelerini vizesiz gezebilirsiniz diye öğrencilere yalan beyanlarda bulunduklarını fark ettik bu yazımızda da böyle bir şeyin söz konusu olmadığını her Türk vatandaşının AB ülkelerine gitmek için Vize alması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bulgaristan Avrupa Birliği üyesidir. Shengen de değildir. Sadece Bulgaristan vatandaşları AB üye ülkelere vizesiz giriş çıkış yapabilmektedir. Bu söylentilere itibar etmeyiniz.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi almayı düşünen öğrenciler yayınladığımız makaleler ile yada egitimbulgaria.com sitemize girerek Bulgaristan ile alakalı birçok bilgiye ulaşabilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!