Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi Fırsatı

Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi Fırsatı

Son yıllarda ÖSS’de açıkta kalan öğrencilerin Bulgaristan üniversitelerine gösterdiği büyük talep üzerine, Bulgaristan üniversitesi Rektör ve yardımcıları bu konu ile ilgili açıklamalarda bulunmak üzere Yurtdışı Eğitimin düzenlediği Bulgaristan üniversiteleriler Seminerini ziyaret etti. Ruse üniversitesi Uluslararası öğrenciler departmanı başkanı Prof. Dr. Plemen Daskalov, üniversitelerinin Bulgaristan’da, Avrupa’da ve Türkiye’de akreditasyonu bulunduğunu ve öğrencilerin eğitimlerini kolayca alabilmeleri için onlara mükemmel bir ortam hazırladıklarını ifade etti. Prof. Dr. Daskalov, 5 fakülte ve 2 yüksekokuldan oluşan üniversitede 5 bin öğrencinin tahsil gördüğünü belirterek, 25 alanda eğitim verdiklerini ve en büyük fakülteleri içinde Mühendislik ve  Edebiyat  fakültelerinin geldiğini kaydetti.

Bulgaristan’da Eğitim

Varna Naval Academy üniversitesi rektörü Kaptan Dimitar Angelov, üniversitelerinin dünyanın maksimum denizcilik üniversitelerinden biri olduğunu ve Türk öğrencilerin 3000€ hazırlık 2900€ lisans ücretleriyle bu üniversitede eğitim alabileceklerini, ayrıca Kaptan Angelov bu üniversiteden mezun olan öğrencilerin uluslararası platformlarda çok aşırı iyi yerlerde çalıştıklarını belirtti. Burgas Serbest üniversitesi rektörü Prof. Dr. Petko Chobanov, Burgas Serbest üniversitesinin Bulgaristan’ın en modern üniversitelerinden birisi olduğunu belirterek öğrencilerin ekonomi, bilgisayar mühendisliği, hukuk, işletme, finans, muhasebe, halkla ilişkiler bu gibi bölümlerde yoğun şekilde ekonomik ücretlere okuyabileceğini belirttiler.

Avrupa’da serbestçe dolaş öğrenciler Bulgar üniversitelerinde eğitimleri boyunca Avrupa vatandaşlık haklarından faydalanabilecekler ve alacakları liçna kart ile Avrupa’da serbestçe dolaşabilirler. Çifte vatandaşa yarı fiyat Bulgar üniversiteleri, çifte vatandaşlık hakkı bulunan Türk gençleri için daha da cazip ücretlere sahip. Bulgaristan’da iktidar ortağı olan hak ve özgürlükler Hareketi’nin umumi Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan’ın verdiği önergenin Bulgar Parlamentosu’nda kabul edilmesinin ardından, bu ülkedeki üniversitelerde eğitim görecek olan çift pasaportlu Türk öğrencilerin ödeyeceği ücretler, yarı yarıya azalıyor. Bu tür ayrıcalığı bulunan öğrenciler, yine 2 taksit imkânından da yararlanabiliyor.

Yurt aylığı 35 Euro Bulgar üniversitelerinde, yıllık eğitim ücretlerinin yanı sıra barınma ve yemek ücretleri de memleketimiz şartlarına göre öğrencileri zorlamıyor. Üniversiteler, öğrencilerden günlük 1 Euro yemek ücreti ilgi ederken, barınma sıkıntısı ise aylık 35 Euro’ya üniversite yerleşkelerindeki yurtlarda kalınarak çözümlenebiliyor.

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

WhatsApp ya da Messenger üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!