Bulgaristan’da Üniversite

Bulgaristan’da Üniversite

Bulgaristan’da Üniversite, Bulgaristan’da üniversite Bulgaristan’ da idadi diploması sahibi olan her öğrenci istediği bölümde..

Bulgaristan’da Üniversite

Bulgaristan’da üniversite Bulgaristan’ da idadi diploması sahibi olan her öğrenci istediği bölümde İngilizce ve ya Bulgarca eğitim alabilmektedir.

Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur ve eğitim kalitesi bakımından Avrupa standartlarındadır. Bulgaristan’ da üniversite okumak için ÖSS şartı bulunmamaktadır. Bu nedenle üniversite okumak hakkında Avrupa’nın en iyi tercih edilen ülkesidir.

Bulgaristan’ da eğitim için lise diplomasının olması ve not ortalamasının üç ve üzerinde bulunması yeterli olmaktadır.

Bulgaristan’da Lisans Tamamlama

Türkiye’de 2 yıllık iş yüksek okulu mezunu olanlar kendi bölümlerinde Bulgaristan’da lisans eğitimi alabilirler. İş yüksek okulu mezunları öncelikle Bulgaristan’da üniversite hazırlık dil eğitimi almak zorundadırlar. Dil sertifikası sonrası Bulgaristan üniversitelerinin 3. Sınıfında doğrudan başlama hakkına sahiptirler. Bulgaristan’ da eğitim almak aşırı zor değildir.

Bulgaristan’da Eğitim Başvuruları ve Kayıt Belgeleri

Bulgaristan üniversiteleri müracaat tarihleri haziran ayında başlamaktadır. Üniversiteden kabul belgesi 4-5 hafta arasında alınabilmektedir. Bulgaristan talebe vizesi de tıpkı zaman içinde alınabilmektedir.

Bulgaristan’ da üniversite müracaat ve Kayıt Belgeleri

Tüm belgeler Valilik ya da kaymakamlıktan apostil yapılmalıdır. Bulgaristan üniversitelerini müracaat sırasında danışmanlarımız hazırlamanız gereken evraklar ve Bulgaristan vizeniz meselesi için size yardımcı olacak ve işlemlerinizi sonuçlandırarak Bulgaristan’ da üniversite hayatına başlamanıza yardımcı olacaktır.

  1. Diploma; idadi veya meslek Lisesi diplomanın aslı, noter onaylı fotokopisi veya mezuniyet belgesi.
  2. Transkript; idadi yahut iş Lisesi 1,2,3,4 sınıf notlarını belli eden not çizelgesi belgesi.
  3. öğrenim Görme Hakkı Belgesi; Mezun olduğunuz idadi veya iş lisesinden alınacak olan Türkiye’deki üniversitelerde okumaya hakkınız olduğuna dair ova.
  4. Taahhütname; Anne yahut babası sebebi ile öğrencinin Bulgaristan’da üniversite eğitim süresince masraflarını karşılayacağına ilişkin noter onaylı taahhütname.
  5. Sıhhat Raporu; Son bir ay içinde hususi hastanelerden ya da sağlık ocaklarından alınmış olması gerekir. “Fiziki ve ruh sağlığı anlamda herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim görmesi tıbben uygundur.” yazılması gerekir.
  6. Pasaport; En az 2 sene geçerli olmalıdır.
  7. 6 tane biometrik fotoğraf
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!