Bulgaristan'da Sınavsız ÖSS Olmadan Üniversite Eğitimi

Bulgaristan’da Sınavsız YKS Olmadan Üniversite Eğitimi

Bulgaristan'da Sınavsız YKS Olmadan Üniversite Eğitimi, Kaliteli, ekonomik ve prestijli bir kariyer sanıldığı kadar uzak değil...

Bulgaristan’da Sınavsız YKS Olmadan Üniversite Eğitimi

Kaliteli, ekonomik ve prestijli bir kariyer sanıldığı kadar uzak değil. Bulgaristan’da Türkiye’deki özel üniversitelerden daha ucuza lisans eğitimi almak göz ardı edilmeyecek bir seçenek.
oysa kariyer yapabilmek için tek yolun YKS geçtiğini düşünüp hayallerini erteleyenlerin, çoğu süre es geçtikleri bir seçenek daha var: ülke dışında üniversite eğitimi almak.

Ailelerin, çoğu süre maliyeti çok fazla büyüttükleri için araştırmaya bile gerek görmedikleri ya da çocuklarını bir bilinmeze uğurlamak kaygısı güttükleri için tercihler arasından çıkardıkları yurtdışında eğitim, ne sanıldığı kadar yüksek bedelli ne de riskli.

Varna Teknik üniversitesi,Varna Tıp üniversitesi,Varna ekonomi üniversitesi,Varna Denizcilik üniversitesi,Sofya Teknik üniversitesi, Sofya Tıp üniversitesi, Sofya St.Kliment Ohridski üniversitesi, Sofya inşaat ve Mimarlık üniversitesi, Pleven Tıp üniversitesi, Plovdiv Tıp üniversitesi benzeri üniversitelerde Türk öğrencilerin yoğunlukta olduğu gözden kaçmamaktadır.

Bulgaristan’a Yolculuk

Bulgaristan’da eğitim almak sanıldığından kolay. Hangi lise mezunu olursanız olun sadece idadi Diplomasıyla üniversiteye kayıt olabilirsiniz. Meslek Lisesi, Ticaret Lisesi ve ya düz biçimde idadi okumuş olmanızın hiç önemi bulunmamakta. Arzulayan herkes Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Hukuk, Mimarlık, Mühendislik veya Uluslararası ilişkiler okuyabilir. Bulgaristan’da eğitim almaya karar verildiği zaman yapılması gereken, çalışılacak “sağlam” bir yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketi bulabilmek. sebebi ise bu sektörün büyüklüğünü göz önüne piyasa bazı istismar grupları, yüzlerce öğrenciyi daha havalimanlarındayken yüzüstü bırakabiliyor.

Bg-Egitim Bulgaristan öğrenci Birliği Kurucusu komut Aşkın Güvendi ,Bulgaristan’da üniversite okumak arzulayan arkadaşlara gene biz öğrenciler olarak bölüm seçimi, kayıt, lüzumlu evrakların toplanmasında destekçi olma çabası içerisindeyiz.

Bulgaristan Denklik

Yüksek tahsil Kurumu’nun (YÖK) Bulgaristan’da bulunan her üniversiteye denklik verildiğini de belli eden emir Aşkın Güvendi, üniversiteyle bağlantı kuran öğrencinin kayıt yaptırmadan önce bizzat YÖK’ü arayıp bilgi almasını tavsiye ediyor.
Güvendi şöyle devam etti: “Yurtdışında eğitim için en fazla tercih edilen ülkelerden biri Bulgaristan… Bölüm sıralamasında ise tıp, endüstri mühendisliği, inşaat mühendisliği, eczacılık ve uluslararası ilişkiler başta geliyor.
Bulgaristan benzeri eğitim dili İngilizce ve Bulgarca olan üniversiteler, fakülte eğitimi için yalnızca lisedeki bazı piyasa derslerinin başvurmak için yeterli olmaktadır. Sayısal ve sözel alanlarda umumi başlıklar altında eğitim sağlayan üniversiteler daha çok aşırı ülkeye geçişte basamak şekilde kullanılıyor. Yıllık maliyeti 3 bin ila 6 bin Euro arasında değişen bu üniversitelerde dört sene eğitim sektör talebe, okulu bitince isterse mastıra devam edebiliyor.

Bulgaristan Üniversiteleri

Bulgaristan 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Avrupa Birliği’nin üyesidir. Son zamanlarda Türk öğrenciler vasıtası ile üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Bulgaristan sizin için de en doğru seçenektir. Eğitim programlarına olan ilgi her geçen sene artıyor. Bulgaristan’da yaklaşık 5000 Türk talebe eğitim almaktadır.

Bulgaristan’ı Seçmek İçin Oldukça Çok Nedeniniz Var

Bulgaristan Avrupa birliğine girdikten sonra öğrenim konusunda da çok aşırı yol kat etmiştir. bilhassa Türkiye, Yunanistan, Rusya, Romanya, Makedonya ve Sırbistan’da çok sayıda talebe lisans mastır ve doktora eğitimi alıyor. En mühim eğitim şehirlerinin başında Sofya olup onu Varna ve Plovdiv izlemektedir.
OSS şartı aramadan Bulgaristan’daki üniversitelere kayıt yapılıyor. Mezun olan öğrencilere verilen diplomalar ülkemiz de tanındığı bunun gibi ABD, KANADA, Avustralya ve Avrupa Birliği ülkelerinde de tanınmaktadır.
ülkemiz de istediğiniz üniversiteyi kazanmak; üniversitelere başvuru oranının yüksek oluşu ve var üniversite kontenjanlarının yetersiz olmasından ötürü her yıl zorlaşmaktadır. Bu sebepten dolayı ötürü yurt dışına ve özellikler Bulgaristan’daki üniversitelerine başvurular son senelerde artmıştır.
Bulgaristan üniversiteleri üst düzey teknolojik imkânları, laboratuvarları ve sınıfları ile uluslar arası uygar bir eğitim sağlamaktadır. üniversitedeki öğretim üyeleri uluslararası eğitim kurumlarının üyeleri olup, gelişen teknolojiler ve yenilikler konusunda ülkelerin eğitim seminerlerine katılıp eğitim almaktadırlar. öğrenciler ve öğretim görevlileri AB’nin plan programlarına, klinik stajlara, ülkede ve ülke dışında bilimsel forumlara katılmaktadırlar.

YKS Stresi Olmadan Sınavsız Üniversite Eğitimi

Türkiye’de gün geçtikçe YKS sınavını kazanmak ve istediğiniz üniversite ve bölüme yerleştirilmek imkanı zorlaşmaktadır. Bu nedenle sağladığı avantajlardan ötürü yurt dışında ve bilhassa Bulgaristan üniversitelerinde yüksek eğitim görmek isteyenlerin sayısı son yıllarda artmıştır. Tek koşul eğitim düzeyinizi belgeleyen bir idadi diploması ve lisede görmüş olduğunuz ders notlarına bakılarak istediğiniz ve hayalini kurduğunuz bölümde okuyabilme şansına sahipsiniz. başka şartlar ve formaliteler yoktur.

Bulgar Diplomanıza Türkiye’de YÖK Denkliği

Bulgaristan’da Alınan Diplomaların YÖK Denkliği vardır! Bulgaristan’daki üniversiteler genellikle devlet üniversiteleridirler ve hepsi akreditedir. YÖK denklikleri bulunur. Gelecekte de denklik tanınmama tehlikesi bulunmaz. Denklik derdi tek taraflı değildir. Bulgaristan ile Türkiye içinde yapılan kültür anlaşması imzalandığından ötürü Bulgaristan ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından, Türkiye’den almış olduğunuz idadi, lisans ya da yüksek lisans diplomalarınıza denklik verilir

Arzuladığınız Şehirde, Üniversitede ve Bölümde Okuma İmkanı

Yüksek öğrenim yelpazesinin geniş olduğu Bulgaristan’da klasik bilim dallarının yanında Mekatronik, Uygulamalı Kültür Bilimleri, Avrupa Kültür ve Ekonomisi bu gibi yeni gelişmekte olan ilim dalları dahil 300’ü aşkın ilim dalında istenilen uluslararası disipline uygun araştırmalar yapmak ve tahsil görmek mümkün. Bulgaristan’da dilediğiniz şehirde, istediğiniz üniversitede okuyabilirsiniz.

Eğitim ve Yaşam Maliyetinin Ucuzluğu

Bulgaristan’daki eğitim maliyetlerini Türkiye ile kıyasladığımızda Bulgaristan’ın aşırı daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Türkiye’de bir hususi üniversite’ ye ödenen iki dönemlik eğitim maliyeti Bulgaristan’da ortalama şekilde dört dönemlik bir eğitim giderine tekabül etmektedir. bununla beraber sınavsız öğrenci kabul etmesi nedeniyle ülkemizde sınavı kazanamayıp yine dershaneye gitmek zorunda olan adayların dershanelere ödeyeceği para, Bulgaristan’da üniversite eğitimi için ödeyeceği ücrete neredeyse eşittir, hatta Bulgaristan’ın bazı şehirlerindeki üniversiteler daha da ucuzdur. Bulgaristan’da üniversite eğitimi ve konaklama ücretleri başka ülkelerle kıyaslandığında daha ekonomiktir ve gayet uygundur. Aylık memleket kiraları 40 Euro ile 100 Euro içinde değişiyor. Bir öğrenci aylık 200 – 300 Euro ile rahatlıkla geçimini sağlayabiliyor

çifte vatandaşlığı olan talebe adaylarına eğitim ücret indirimi, talebe kredi ve burs alma imkanları
çifte vatandaşlığa sahip olan talebe adayları eğitim ederinin % 50’sini ödemektedir.

Ulaşım ve Vize Alma Kolaylığı

Bulgaristan, Türkiye’ye yakın bulunduğu için hem ulaşım süresi daha kısadır, hem de ulaşım ücreti daha ekonomiktir. Kısa tatillerinizi dahi kendi ülkenizde ailenizle birlikte geçirebilirsiniz. Vize işlemleri açısından bakıldığında Bulgaristan üniversite eğitimi için en basit vize alınabilen ülkelerden biridir.

Bulgaristan’ın Türkiye’ye Yakınlığı

Bulgaristan bilindiği bunun gibi komşu ülkemizdir. İstanbul – Bulgaristan kapı kule sınırı 225 km’dir. İstanbul’dan ve Bulgaristan’dan karşılıklı şekilde saat başı otobüs bulmak olası. Otobüs ücretleri şahıs başı 45 TL civarındadır. bununla beraber Sofya şehrindeki havaalanından uçakla 1 saatte İstanbul’a ulaşım sağlanabilmektedir

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!