Bulgaristan'da Eğitim ve Bulgaristan Üniversiteleri Tanıtım

Bulgaristan’da Eğitim ve Bulgaristan Üniversiteleri Tanıtım

Bulgaristan'da Eğitim ve Bulgaristan Üniversiteleri Tanıtım, Bulgaristan’da eğitim sınavsız olarak öğrenci kabul ettiği için Türkiye’de...

Bulgaristan’da Eğitim ve Bulgaristan Üniversiteleri Tanıtım

Bulgaristan’da eğitim sınavsız olarak öğrenci kabul ettiği için Türkiye’de sınava girip bir bölüm kazanamayan veya istedikleri bölümleri kazanamayan öğrencilerin yakınlığı, eğitim kalitesi, ucuzluğuyla son zamanların yurtdışında eğitim denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden birisidir.

Bulgaristan da eğitim almak isteyen öğrenciler için kayıt dönemi Haziranın ortasında başlayıp Eylül ayının sonuna kadar devam etmektedir. Kayıt için gerekli evraklar bölümümüzden hangi evrakların ön kayıt esnasında gerektiğini inceleyebilirsiniz. Bulgaristan’a ön kayıt işleminiz yapıldıktan sonra bakanlıktan onayınız beklenir buda ortalama 25 – 45 gün arasında değişmektedir. Bakanlık onayı ile birlikte öğrenci vizesi olarak adlandırılan D tipi vizeye başvuru yapabilirsiniz. D tipi öğrenci vizesi yaklaşık olarak 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan’a geldiğinizde otogardan danışmanlarımız tarafından karşılanıp okul kaydınız ve yurt yerleştirilmeniz gerçekleşir. Danışmanlarımız eşliğinde okulun muhasebesine okul ücretinizin ilk taksiti ödenmektedir. Sonrasında eğitiminize başlayabilirsiniz. ikinci taksitinizi okulun ikinci dönemi başlangıcında okula kendiniz ödeyebilmektesiniz. ilk oturma izninizde de danışman arkadaşlarımız sizlere yardımcı olmaktadır. Herhangi bir sorununuzda danışmanlarımızdan bilgi ve yardım talep edebilirsiniz.

Bulgaristanda eğitim laboratuvarlar eşliğinde görsele dayalı eğitim almaktasınız. Eğitim alırken seçtiğiniz eğitim dili yanı sıra hazırlık sınıfında temel seviyede Bulgarca eğitimi de almaktasınız. Profesörler öğrencilere bilgi vermek için ayrı bir çaba göstermektedir. Yeter ki öğrenci öğrenmek istesin biz her zaman yardımcı olmak isteriz dediklerine danışmanlarımız tüm öğrencilerimize bildirmektedir. Bulgaristanda eğitim almak isteyen öğrenciler sadece bizim aracılığımızla değil kendileri de okullara kayıt yaptırabilirler. Kayıt işlemleri öğrenciler yabancı dil bilmediğinden dolayı iyi bir danışmanlık şirketi ile anlaşarak yaptırmalarını önermekteyiz.

Bulgaristan’da eğitimi seçerken yanlış danışman seçebilmektedirler. Buda Bulgaristan da birçok kişinin bu işi yapmasından kaynaklanmaktadır. Dikkat bölümümüzde de belirttiğimiz gibi sadece kendi öğrencilerimize değil diğer danışmanlık şirketleriyle gelmiş sıkıntı yaşayan öğrencilere hiçbir ücret talep etmeden yardımcı olmaktayız. iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir sorunlarınızı aktarabilirsiniz. Size en yakın olan danışmanımız yardımcı olacaktır.

Bulgaristan da eğitim alırken yapılması gereken en önemli şeylerden birisi de eğitim hayatınızda kendinizi geliştirmek olacaktır. Bulgarcanıza ve İngilizcenize önem vermenizi önermekteyiz. Birçok insan bu dillere önem vermeyerek sıkıntı çekmektedir. Sadece Bulgaristan’da eğitim aldığınız süre boyunca değil bu diller sizlere çalışma hayatınızda da büyük oranda artı sağlayacaktır.

Bulgaristan a ulaşım Türkiye den her gün Bulgaristan’a 3 – 4 otobüs firması tarafından seferler yapılmaktadır. İstanbul – Bulgaristan Bursa – Bulgaristan otobüs ücretleri kişi başı 50 – 60 TL’dir. Otobüs ile Bulgaristan’a yapacağınız seyahat yaklaşık 7 – 10 saat arasında sürmektedir.

Bulgaristan’da eğitim alırken yeme içme sorunu ise Türkiye den yada Bulgaristan dan alacağınız kuru bakliyatlar ile kendi yurt odanızda yada evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra birçok Türk restoran ve kebapçı mevcuttur. Bulgaristan da hiçbir yurtta yemek verilmemektedir. öğrenciler kendi imkanlarıyla yeme içme sorunlarını karşılamaktadırlar.
Bulgaristan hakkındaki diğer konuları ve sorularınızın cevaplarını bulmak için sitemizdeki başlıklara göz atabilirsiniz.

Bulgaristan üniversiteleri en çok tercih edilen üniversiteler hakkında kısa tanıtımlar yapalım ;

Sofya Teknik üniversitesi

Sofya teknik üniversitesi Bulgaristan’ın ilk teknik üniversitesidir. Bu üniversitede Mühendislik eğitimleri verilir. İngilizce birçok bölüm mevcuttur. Bunların bazıları ; Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği’dir.

Okul ücretleri senelik : 2500 euro

Hazırlık : 3000 euro da lisans eğitimi içindir. ücretler 2 eşit taksit şeklinde birinci dönem ve ikinci dönem olmak üzere okula ödenmektedir.

Sofya üniversitesi

Sofya Kliment Ohridski üniversitesi kısaca Sofya üniversitesi Bulgaristan’ın ilk üniversitesi olma özelliğine sahiptir. Okulda birçok bölüm Bulgarca eğitim vermektedir. İngilizce eğitim veren bölümlerden bazıları ; Uluslararası ilişkiler, Avrupa Birliği ilişkileridir.

Okul ücreti Hazırlık : 3300 Euro

Lisans ücreti : 3300 Euro’dur. 2 eşit taksit şeklinde okula ücretler birinci dönem ve ikinci dönemin başı olmak üzere ödenmektedir.

Sofya Tıp üniversitesi

Sofya tıp üniversitesi Bulgaristan’ın en eski tıp üniversitesi olma özelliğine sahiptir. Avrupa standartlarında eğitim veren üniversite kendisine bağlı olan üniversite hastaneleriyle de hizmet vermektedir. Sağlık ile ilgili tüm bölümler üniversitede mevcuttur. İngilizce eğitim veren bölümlerinden bazıları ; Tıp fakültesi, Diş hekimliği, Eczacılık vb. Okul ücreti Hazırlık sabit olarak 4800 Euro’dur. Lisans ücreti ise bölümüne göre değişkenlik göstermektedir. Tıp fakültesi, eczacılık bölümlerinin senelik ücreti 8000 Euro’dur. Okula 2 eşit taksit şeklinde birinci dönem ve ikinci dönem başı olmak üzere ödenmektedir.

Pleven Tıp üniversitesi

Pleven tıp üniversitesi Bulgaristan’ın Sofya Tıp Üniversitesinden sonra en iyi tıp üniversitesidir. üniversite bünyesindeki hastanesiyle de hizmet vermektedir. Eğitim ücretleri diğer tıp üniversitelerine nazaran daha uygundur. Birçok öğrenci uygunluğuyla Sofya ya yakınlığıyla pleven tıp üniversitesini tercih etmektedir. İngilizce eğitim vermektedir.

Tıp fakültesi Hazırlık : 3200 Euro

Lisans ücreti : 5500 Euro dur. ücretler okula birinci ve ikinci dönem başlarında iki eşit taksit şeklinde ödenmektedir.

Lüben Karavelov inşaat ve Mimarlık üniversitesi

Sofya inşaat ve Mimarlık üniversitesi askeri alanda inşaat mühendisi yetiştirilmesi amacıyla kurulmuş bir üniversitedir. Günümüzde bu üniversitenin öğrencileri inşaat mühendisliği, mimarlık ve jeodezi alanında profesyonel eğitim almaktadır. üniversite İngilizce ve Bulgarca eğitim vermektedir.

Okul ücreti Hazırlık : 3000 Euro

Lisans : 3000 Euro dur. Okula birinci ve ikinci dönem başında öğrenime başlamadan iki eşit taksit şeklinde ödenmektedir.

Diğer üniversitelere ve bölümlere Bulgaristan üniversiteleri bölümümüzden bakabilirsiniz. Aklınıza takılan soru ve görüşleriniz için bizler ile irtibata geçebilirsiniz. Bu makale Bulgaristan’da eğitim ve Bulgaristan üniversiteleri kısa tanıtım yapılması amacıyla yazılmıştır. Diğer konularımıza da göz atabilirsiniz.

 

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!