Bulgaristan'da Eğitim Ücretleri

Bulgaristan’da Eğitim Ücretleri

Bulgaristan'da Eğitim Ücretleri, Bulgaristan’da eğitim Türkiye’deki öğrencilerin yurtdışında üniversite eğitimi almayı düşünenler için...

Bulgaristan’da Eğitim Ücretleri

Bulgaristan’da Eğitim

Bulgaristan’da eğitim Türkiye’deki öğrencilerin yurtdışında üniversite eğitimi almayı düşünenler için ilk tercihidir. Bulgaristan’da eğitim sınavsız devlet üniversiteleri ile Türk öğrencilerin gözdesi haline gelmiştir. Bulgaristan’da üniversite eğitimi Bulgaristan hükümeti tarafından verilen izinle yabancı öğrenci statüsünde öğrenci âlimi yapmaktadır.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi alabileceğiniz bolümler endüstri mühendisliği, makine mühendisliği, halka ilişkiler, bilgisayar mühendisliği, mekatronik mühendisliği, uçak mühendisliği, lojistik mühendisliği, tip, eczacılık, diş hekimliği, psikoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, antrenörlük, turizm, ekonomi, işletme gibi birçok bolümde eğitim alabilirsiniz. Bulgaristan’da üniversite eğitim dilleri İngilizce ve Bulgarcadır. Bulgaristan’da üniversite eğitiminize başlamadan önce bir yıl hazinlik eğitimi görürsünüz. Eğitim dili İngilizce seçen öğrenciler hazırlık sınıfında temel seviyede Bulgarca da eğitim görmektedirler.

Bulgaristan üniversiteleri kabul Sartları üniversite ve bölümüne göre değişmektedir. Bulgaristan’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin lisede en az bir sene fizik ve matematik dersi görmüş olması gerekmektedir. Bu derslerin yıl sonu not ortalamalarının en az 3 olması gerekmektedir. Sağlık bilimleri yani tip, eczacılık, diş hekimliği gibi bolümler için ise lise de en az bir sene kimya ve biyoloji dersi görmüş olmaları gerekmektedir. Bu derslerin yıl sonu not ortalamaları en az 3 olması gerekmektedir. Bu dersleri bir sene den fazla gören öğrenciler için ise görmüş oldukları her senenin yılsonu not ortalamalarının en az 3 olması gerekmektedir.

Bulgaristan’da eğitim üniversite seçmeden önce Türkiye’de evraklarınızın hazırlanması seçeceğiniz bolum için rehberlik, Bulgaristan’da otogardan öğrenci karşılama, üniversite ve yurt kayıtlarınızı tamamla için bir danışman bulmanız tavsiye edilmektedir.

Bulgaristan eğitim sistemi Bulgaristan’da üniversite eğitimleri dersler tamamen deneyler eşliğinde görsele dayalı olarak islenmektedir. Bulgaristan’da eğitim sistemi Türkiye’nin tam tersine ezbere dayalı olmadığı için üniversite bitiminde birçok dersi göreceğiniz teknik bilgiyi üniversite eğitimi alırken sistemin iyi olması sebebi ile zaten öğrenmiş ve unutmamış olacaksınız.

Bulgaristan’da eğitim ücretleri bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan’da mühendislik eğitimi almak isteyenler 2500 Euro 3000 Euro ise lisans ücreti üniversiteye öderler. Tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bolümler ise 3500 Euro ile 8000 Euro arasında değişmektedir.

Bulgaristan üniversiteleri ücretleri üniversitelere iki eşit taksit seklinde birinci ve ikinci donem olmak üzere üniversiteye ödenmektedir. Üniversite ücretini ödemeyen öğrencilerin eğitim durumu askıya alınmaktadır. Bulgaristan’da hangi ücretle üniversiteye baslar iseniz üniversite ücretleri değişse dahi giriş yaptığınız tarihten sonra değişen ücretler eski öğrencilere yansıtılmamaktadır.

Bulgaristan’da eğitim alırken yurtlarda konaklamak isteyen öğrenciler üniversitelerin bünyesinde bulunan devlet yurtlarında yasayabilmektedirler. Bulgaristan’da yurt ücretleri ısınma, su, elektrik dahil aylık 100 – 130 TL arasında değişmektedir. Bulgaristan’da devlet yurtları çok iyi olmadığından dolay daha iyi odalarda kalmak isteyen öğrenciler 120 – 150 Euro arasında değişmektedir. Bulgaristan’ın hiçbir yurdunda yeme içme bulunmamaktadır. Birçok Türk lokantası ve simit saray gibi mekanlardan yeme içme gereksinimlerini öğrenciler karşılayabilmektedirler.

Bulgaristan’da eğitim alan hali hazırda 10 bin Türk öğrenci bulunmaktadır. Bulgaristan’daki öğrencilerin en çok tercih ettiği bolümler mühendislik, tıp ve eczacılık bölümleridir.

Bulgaristan’da ulaşım Bulgaristan ile Türkiye arası her gün 4 – 5 kez otobüs seferi düzenlenmektedir. Bulgaristan ile Türkiye arası otobüs ile en fazla 8 saat sürmektedir. Bulgaristan ile Türkiye arasında her gün uçak seferleri de bulunmaktadır. Uçakla 45 dakikada yolculuk yapabileceğiniz ülkedir. Bulgaristan uçak ücretleri önceden alınır ise 120 TL ye kadar bulunmaktadır.

Bulgaristan’da eğitim alan öğrencilerin birçoğu sofada eğitim almaktadır. Sofya’da öğrenciler studentski grad şehri bulunan öğrenci şehrinde yasamaktadırlar. Bulgaristan studentski grad üniversite ve yurtlarla oluşmaktadır.

Bulgaristan’da eğitim alırken öğrencilere veliler nasıl para gönderebilir. Bulgaristan’da eğitim alan öğrencilerinize herhangi bir bankadan kredi kartı çıkarabilirsiniz. Bulgaristan’daki tüm bankaların ATM’lerinden Türkiye’den hesabına yetirdiğiniz TL ücreti ATM’de otomatik olarak çevirmektedir. Bulgaristan’da ziraat bankası ve is bankası da bulunmaktadır.

Bulgaristan’da eğitim alırken birçok öğrenci araba almaktadır. Öğrenciler sürücü belgelerinizde Bulgaristan sinirleri içerisinde kullanabilmektedirler. Bulgaristan’da yabancı uyruklu kişiler uluslararası ehliyet verilmemektedir.

Bulgaristan’da TYT/AYT/DGS sınav serti aranmadan dilediğiniz bolümde okuyabilirsiniz. Bulgaristan’da öğrenciler DGS sınav serti aranmadan meslek yüksekokulu mezunları mühendislik eğitimine başlayabilirler. İnşaat mühendisliğine bir sene hazırlık eğitiminden sonra 3 sınıftan başlayabilirsiniz.

Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliğine girdikten sonra ÖSYM kitapçığından kadirimizdir. Türkiye’nin AB ile anlaşması doğrultusunda Avrupa Birliği bünyesinde bulunan tüm üniversitelere denklik vermektedir. Üniversite bitiminde alacağınız AB diplomasi ile tüm Avrupa Birliği üye ülkelerde çalışabilmektesiniz. Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu tarafından da denklik verilmektedir.

Bulgaristan’da eğitim alan öğrenciler 6 aylık yâda 1 yıllık oturum kartı almaları gerekmektedir. Bulgaristan üniversitelerine kayıt olup geldikten sonra öğrenciler belediyelere adres bilgilerini vermektedirler. Öğrenci vizelerinin bitmesine yakın likana kart oturma izini almaktadırlar. 6 aylık oturum kartı için 350 bir yıllık oturum için 700 TL gerekmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!