Bulgaristan'da Eğitim Puanları

Bulgaristan’da Eğitim Puanları

Bulgaristan'da Eğitim Puanları, Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti olan Plovdiv ülkenin kültür başkenti şekilde da tanımlanır...

Bulgaristan’da Eğitim Puanları

Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti olan Plovdiv ülkenin kültür başkenti şekilde da tanımlanır. Günümüzden 6000 yıl öncelikle kurulan Plovdiv çok sayıda eski kültüre ait eserler barındıran bir şehirdir. Sakin bir şehir yaşantısında sahip olması şehrin birçok organizasyona ev sahipliği yapmasında etkili olmuştur. şehirde bulunan 2 adet amfi tiyatro ile bu etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. plovdiv de bulunan 5 tane üniversite ile üstüne düşüş gösteren görevi yapmakta ve verilen kültür başkenti ismini de hak etmektedir. Bunu da çok sayıda ülkeden gelen farklı kültürlere sahip öğrenciler ile de görmek mümkün. Bu da Bulgaristan’da eğitim taban puanları uygulamasının olmadığını ve herkese açık olduğunu göstermektedir.

Bulgaristan’da eğitim taban puanları uygulamasının olmaması ve ilde 5 adet değişik üniversite olması kültür başkenti olmasında etkin rol oynamıştır. ayrıca gelen öğrencilerin son derece memnun olması da şehre gelen öğrenci sayısında her geçen devre artmasına ve ülkenin kalkınmasına destek vermektedir. Bologna sözleşmesi kapsamında eğitimlerine devam eden ve Avrupa standartlarında eğitim sağlayan ülkede nerdeyse ülke nüfusunun gelirini öğrencilerden sağlaması da bunun kanıtıdır. bununla beraber ülkede yer sektör Meriç ve tuna nehirleri ile bu alanda yapılan tanıtım ve yatırımlar ile ülke ekonomisine verilen katkı ile bir turizm ve kültür başkenti olmasında etken rol oynamıştır. Bu da ülkeye gelen öğrenci ve turist sayılarına artışı göstermektedir.

ülkenin Avrupa birliğine üye olmasından sonra her alanda hızla gelişmesi ve Avrupa da serbest dolaşım hakkına sahip olması da memleket ekonomisine verdiği destek kadar eğitime da destek vermiştir. Bir açıdan Avrupa eğitim sistemi kuşağına girmesi ve sonucunda hızlı atılan adımlar ile genç beyinlere hizmet vermeye devam etmiştir. Bunun doğrultusunda üniversitede kullanılan taban puan uygulamasının olmaması da bunda başlıca etken rol oynamıştır. Bulgaristan’da eğitim taban puanları olmaması da ülkemizden talebe çekmekte ve yurdumuzda istediği kısmı okuyamayan öğrenciler açısından bir fırsat teşkil etmektedir. Bu açıdan da ayrı bir noktada yer alması da Bulgaristan da bulunan üniversiteleri ciddi bir yere getirdi.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!