Bulgaristan'da Eğitim Genel

Bulgaristan’da Eğitim Genel

Bulgaristan'da Eğitim Genel, Bulgaristan 2007 de Avrupa Birliğine girdikten sonra hızla kalkınan ve gelişen ülkeler listesine girmiştir. Bulgaristan’da...

Bulgaristan’da Eğitim Genel

Bulgaristan

Bulgaristan 2007 de Avrupa Birliğine girdikten sonra hızla kalkınan ve gelişen ülkeler listesine girmiştir. Bulgaristan’da yaklaşık şekilde 8 milyon insan yasamaktadır. Bulgaristan denildiğinde Türkiye ye en yakın Avrupa ülkelerinden birisidir. Bulgaristan’da yaklaşık olarak üç milyon Bulgaristan Türkü yasamaktadır. Bulgaristan sinir komşumuz olduğundan da Avrupa ya Türkiye’nin acili kapısı diye de adlandırılmaktadır. Bulgaristan in başkenti Sofya dire. Sofya da birçok tarihi kalıntı ve tarihsel yapılar görmek mümkündür. Bulgaristan’da eğitim amaçlı düşünen Türk öğrencilerin de en büyük ve Bulgaristan in en koklu üniversitelerinde bulunduğu şehir olması ilk tercih sebebi biçimine gelmiştir.

Bulgaristan 2007 de Avrupa Birliğine girdikten sonra Türkiye de OSYM kitapçığından kaldırılmıştır. Yapılan anlaşmalara göre Avrupa Birliğinde bulunan ülkelerin devlet üniversiteleri tanınmaktadır. Bu sebeple de kitapçıktan kaldırılmıştır.

Bulgaristan’da Egitim

Bulgaristan’da eğitim gün geçtikçe yakinliği, üniversite ücretlerinin uygunluğu ve kaliteli eğitimi ile öğrencilerin yurtdışı eğitim konusunda ilk ilgilendikleri ülke konumundadır. Bulgaristan’da üniversite eğitimi almak için herhangi bir sınav serti aranmamaktadır. Lise mezunu olma serti ile Bulgaristan üniversitelerinde dilediğiniz bolümde eğitim alabilmektesiniz. Bulgaristan’da üniversite eğitimi alabileceğiniz bölümlerden bazıları Endüstri Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Mekatronik, Bilgisayar Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Tip, Eczacılık, Diş Hekimliği, Uluslararası ilişkiler, Psikoloji, Turizm, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Mimarlık vb. birçok bolum de eğitim alabilirsiniz. Bulgaristan’da üniversite eğitimi aldıktan sonra alacağınız diploma tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından da Denklik verilmektedir.

Bulgaristanda Egitim Ucretleri

Bulgaristan’da Eğitim ücretleri üniversite ve bölümüne göre değişkenlik göstermektedir. En çok tercih edilen bölümlerin ücretlerini vereceğiz.

Tip: Hazırlık: 3500 Euro Lisans: 4650 Euro

Mühendislikler: Hazırlık: 2500 Euro Lisans: 3000 Euro

Eczacılık: Hazırlık: 4800 Euro Lisans: 8000 Euro

Diş Hekimliği: Hazırlık: 4800 Euro Lisans: 8000 Euro

Uluslararası İlişkiler: Hazırlık: 3300 Euro Lisans: 3300 Euro

Mimarlık : Hazırlık: 3000 Euro Lisans: 4000 Euro

Bulgaristan üniversite ücretleri milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bulgaristan üniversiteleri Bulgaristan’ın devlet üniversiteleridir. Bulgaristan’da üniversite eğitimine hangi ücret ile baslar iseniz üniversiteniz bitene kadar başladığınız ücreti ödemektesiniz. Herhangi bir ücret değişimi eski öğrencileri etkilememektedir. Ücretler üniversitelere birinci ve ikinci dönem olmak üzere iki eşit taksit seklinde ödenmektedir.

Bulgaristan’da Konaklama

Bulgaristanda egitim almayi dusunen ogrencilerin bir diger dusunceleri ise nasil ve nerede konaklayacagimdir.Bulgaristan universiteleri devlet yurtlari universitelere 5 dakika yurume mesafesindedir.Yurtlar aylik isinma,su,elektrik dahil 120 ile 140 TL arasinda degismektedir.Bulgaristan in hicbir yurdunda yemek verilmemektedir.Ogrenciler Turk restorantlarinda kebapci,simit saraylari,cafeler de Turk mutfagindan yeme icmelerini karsilayabilirler.Bazi ogrenciler ise kuru bakliyat alisverisi yapip kendileri yeme icmelerini karsilamaktadirlar.

Bulgaristanda kiralik evde yasamak isteyen ogrencilere ilk tavsiyemiz geldiklerinde okula ve cevreye adapte olabilmeleri acisindan yurtta kalmalaridir.Arkadas edindikten sonra dilerler se ogrencilere kiralik ev bulunmasinda da yardimci olmaktayiz.Arkadaslari ile evlere cikan ogrenciler aylik kiralari ortaklasa odedikleri icin memleket ucretine evde yasayabilmektedirler.Kiralik ev ucretleri semtine ve icindeki esyaya gore degisiklik goster se de ortalama 200 Euro dan baslayip 400 Euro ya kadar cikmaktadir.

Bulgaristan EgitimBulgaria Danismanlik

Bulgaristanda egitim alabilmeniz icin universite kayit,ülke kaydinizi titiz şekilde kendiniz yapabilirsiniz.Egerki Bulgaristan daki islemlerinizi uzman egitim danismanlari yapsin istiyorsaniz.Bu durumda Egitimbulgaria Danismanlik yola ciktigi ilk gunden beridir ogrenci memnuniyetini benimseyerek olabilecek tum hatalara onlem alip ogrencilerini magdur etmemek temel prensibidir.Bulgaristandaki tum islemlerinizde yardimci oluyoruz.on kaydiniz,memleket kaydiniz,oturum islemleri,askerlik tecili,otogarda yada havaalaninda karsilama gibi heraninizda yaninizda bulunmaktayiz.Herhangi bir saglik durumunuzda size en yakin olan danismanimiz sizin tum islemlerinizle de ilgilenmektedir.

Bulgaristan Egitim Kayit Tarihleri

Bulgaristan universiteleri her yilin Haziran ayinda kayit almaya baslayip Eylul ayi sonunda bitirmektedir.Universiteleri kayit gunleri degistigi icin danismanimiza lutfen sorunuz.Kayit islemleriniz ve Bulgaristan a gelmeniz en az 2 ay surecegi icin erken kayit yaptirmanizi tavsiye ederiz.

Bulgaristanda Egitim Bulgaria Danismanlik ekibine resmi internet sayfasi olan egitimbulgaria.com uzerinden ulasabilir akliniza takilan soru ve goruslerinize yanit bulabilirsiniz.Tum ogrencilere egitim hayatlarinda basarilar dileriz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!