Bulgaristan'da Eğitim Genel

Bulgaristan’da Eğitim Genel

Bulgaristan'da Eğitim Genel, Bulgaristan 2007 de Avrupa Birliğine girdikten sonra hızla kalkınan ve gelişen ülkeler listesine girmiştir.

Bulgaristan’da Eğitim Genel

Bulgaristan

Bulgaristan 2007 de Avrupa Birliğine girdikten sonra hızla kalkınan ve gelişen ülkeler listesine girmiştir. Bulgaristan’da yaklaşık şekilde 8 milyon insan yasamaktadır. Bulgaristan denildiğinde Türkiye ye en yakın Avrupa ülkelerinden birisidir. Bulgaristan’da yaklaşık olarak üç milyon Bulgaristan Türkü yasamaktadır. Bulgaristan sinir komşumuz olduğundan da Avrupa ya Türkiye’nin acili kapısı diye de adlandırılmaktadır. Bulgaristan in başkenti Sofya dire. Sofya da birçok tarihi kalıntı ve tarihsel yapılar görmek mümkündür. Bulgaristan’da eğitim amaçlı düşünen Türk öğrencilerin de en büyük ve Bulgaristan in en koklu üniversitelerinde bulunduğu şehir olması ilk tercih sebebi biçimine gelmiştir.

Bulgaristan 2007 de Avrupa Birliğine girdikten sonra Türkiye de OSYM kitapçığından kaldırılmıştır. Yapılan anlaşmalara göre Avrupa Birliğinde bulunan ülkelerin devlet üniversiteleri tanınmaktadır. Bu sebeple de kitapçıktan kaldırılmıştır.

Bulgaristan’da Eğitim

Bulgaristan’da eğitim gün geçtikçe yakinliği, üniversite ücretlerinin uygunluğu ve kaliteli eğitimi ile öğrencilerin yurtdışı eğitim konusunda ilk ilgilendikleri ülke konumundadır. Bulgaristan’da üniversite eğitimi almak için herhangi bir sınav serti aranmamaktadır. Lise mezunu olma serti ile Bulgaristan üniversitelerinde dilediğiniz bolümde eğitim alabilmektesiniz. Bulgaristan’da üniversite eğitimi alabileceğiniz bölümlerden bazıları Endüstri Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Mekatronik, Bilgisayar Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Tip, Eczacılık, Diş Hekimliği, Uluslararası ilişkiler, Psikoloji, Turizm, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Mimarlık vb. birçok bolum de eğitim alabilirsiniz.  Bulgaristan’da üniversite eğitimi aldıktan sonra alacağınız diploma tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından da Denklik verilmektedir.

Bulgaristan’da Eğitim Ücretleri

Bulgaristan’da Eğitim ücretleri üniversite ve bölümüne göre değişkenlik göstermektedir. En çok tercih edilen bölümlerin ücretlerini vereceğiz.

Tip: Hazırlık: 3500 Euro Lisans: 4650 Euro

Mühendislikler: Hazırlık: 2500 Euro Lisans: 3000 Euro

Eczacılık: Hazırlık: 4800 Euro Lisans: 8000 Euro

Diş Hekimliği: Hazırlık: 4800 Euro Lisans: 8000 Euro

Uluslararası İlişkiler: Hazırlık: 3300 Euro Lisans: 3300 Euro

Mimarlık : Hazırlık: 3000 Euro Lisans: 4000 Euro

Bulgaristan üniversite ücretleri milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bulgaristan üniversiteleri Bulgaristan’ın devlet üniversiteleridir. Bulgaristan’da üniversite eğitimine hangi ücret ile baslar iseniz üniversiteniz bitene kadar başladığınız ücreti ödemektesiniz. Herhangi bir ücret değişimi eski öğrencileri etkilememektedir. Ücretler üniversitelere birinci ve ikinci dönem olmak üzere iki eşit taksit seklinde ödenmektedir.

Bulgaristan’da Konaklama

Bulgaristan’da eğitim almayı düşünen öğrencilerin bir diğer düşünceleri ise nasıl ve nerede konaklayacağımdır. Bulgaristan üniversiteleri devlet yurtları üniversitelere 5 dakika yürüme mesafesindedir. Yurtlar aylık ısınma, su, elektrik dahil 120 ile 140 TL arasında değişmektedir. Bulgaristan in hiç  bir yurdunda yemek verilmemektedir. Öğrenciler Türk restoranlarında kebapçı, simit sarayları, kafeler de Türk mutfağından yeme içmelerini karşılayabilirler. Bazı öğrenciler ise kuru bakliyat alışverişi yapıp kendileri yeme içmelerini karşılamaktadırlar.

Bulgaristan’da kiralık evde yasamak isteyen öğrencilere ilk tavsiyemiz geldiklerinde okula ve çevreye adapte olabilmeleri acısından yurtta kalmalarıdır. Arkadaş edindikten sonra dilerler se öğrencilere kiralık ev bulunmasında da yardımcı olmaktayız. Arkadaşları ile evlere çıkan öğrenciler aylık kiralar ortaklaşa ödedikleri için memleket ücretine evde yasayabilmektedirler. Kiralık ev ücretleri semtine ve içindeki eşyaya göre değişiklik göster se de ortalama 200 Euro dan başlayıp 400 Euro ya kadar çıkmaktadır.

Bulgaristan Eğitim Bulgaria Danışmanlık

Bulgaristan’da eğitim alabilmeniz için üniversite kayıt, ülke kaydınızı titiz şekilde kendiniz yapabilirsiniz. Eğer ki Bulgaristan da ki işlemlerinizi uzman eğitim danışmanlar yapsın istiyorsanız. Bu durumda Eğitim bulgaria Danışmanlık yola çıktığı ilk günden beridir öğrenci memnuniyetini benimseyerek olabilecek tüm hatalara önlem alıp öğrencilerini mağdur etmemek temel prensibidir. Bulgaristan’daki tüm işlemlerinizde yardımcı oluyoruz. Ön kaydınız, memleket kaydınız, oturum işlemleri, askerlik tecili, otogarda yada havaalanında karşılama gibi her anınızda yanınızda bulunmaktayız. Herhangi bir sağlık durumunuzda size en yakın olan danışmanımız sizin tüm işlemlerinizle de ilgilenmektedir.

Bulgaristan Eğitim Kayıt Tarihleri

Bulgaristan üniversiteleri her yılın Haziran ayında kayıt almaya başlayıp Eylül ayin sonunda bitirmektedir. Üniversiteleri kayıt günleri değiştiği için danışmanımıza lütfen sorunuz. Kayıt işlemleriniz ve Bulgaristan a gelmeniz en az 2 ay süreceği için erken kayıt yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Bulgaristan’da Eğitim Bulgaria Danışmanlık ekibine resmi internet sayfası olan egitimbulgaria.com üzerinden ulaşabilir aklınıza takılan soru ve görüşlerinize yanıt bulabilirsiniz. Tüm öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar dileriz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!