Bulgaristan’da Eğitim

Bulgaristan’da Eğitim

Bulgaristan’da Eğitim, Bulgaristan’da   eğitimse kapısında bekleyen milyonlarca öğrenci için artık yeni bir umut kapısı Bulgaristan’da...

Bulgaristan’da Eğitim

Bulgaristan’ı Tercih Nedenleri

Bulgaristan’da   eğitimse kapısında bekleyen milyonlarca öğrenci için artık yeni bir umut kapısı Bulgaristan’da üniversite eğitimi almak. Bilhassa Bulgaristan’daki okulların YÖK tarafından tanınıyor olması, ülkemize olan yakinliği, tarihsel bağları, eğitim ücretlerinin ekonomik olması, yasam giderlerinin Türkiye ile eş değerde olması, gerek öğrencileri, gerekse de velileri bu ülkedeki eğitimi araştırmaya yönlendirmektedir.

Bununla birlikte 2007 senesinde Avrupa Birliğine üye olan Bulgaristan’da Avrupa Birliği tarafından eğitime ayrılan yüksek miktarda fonların sayesinde Avrupa standartlarına ulasan lisans ve yüksek lisans eğitimi Türk öğrenciler için daha da cazip olmakta.

Türkiye’deki ÖSS sınavına aynı bir sınava girmeye bile gerek kalmadan dilediğiniz bölümde okuma imkânı sunuluyor. Bunun için yalnızca lisedeki ilgili sektör derslerinin notları yeterli olmaktadır.

Tüm işlemlerimiz garantilidir. Danışmanlık ücretini sizi buraya gelip, yurt işlemleri dâhil tüm işlemleriniz gerçekleştikten ve okula tam kayıt yaptırdıktan sonra ilgi ederiz.
Bizim size vereceğimiz danışmanlık hizmetleri ;

 • – Sizin gönderdiğiniz evrakların tercümesini ve tasdikini yaptırmak.
 • – Tercümesi ve tasdiki yapılarak Bulgaristan için yasallaştırılan evraklarla ilgili okula ön kayıt yaptırmak.
 • – Bulgaristan milli Eğitim Bakanlığından öğrenci vizesi için gerekli evrakı size göndermek.
 • – Bulgaristan’a geldiğinizde sizi karşılamak.
 • – Ve birlikte harç ücretini üniversiteye ödeyerek okul kaydını tamamlamak.
 • – Ülke işlemlerinizi halletmek ve isteğe bağlı olarak apartman dairesi ayarlamak.
 • – Bulgaristan Emniyet Müdürlüklerine adres kaydınızı yaptırmak.
 • – Bulgaristan’da oturum izni için başvuru işlemlerinizi yapmak.
 • – Ve siz Bulgaristan’a alışana kadar 1 sene boyunca sorunlarınızla elimizden geldiğince ilgilenmek.

Umumi Bilgi

Bulgaristan’da   üniversite eğitimi Türkiye’de gerek üniversitelerin yetersizliği gerekse artan nüfus itibarı ile her geçen gün ÖSS sınavında başarılı olmak dehada zorlaşmaktadır. Bu şartlarda Türkiye’ye en yakın yurtdışı eğitim imkânı olarak Bulgaristan’daki üniversitelere olan ilgi son yıllarda art mistir. Ayrıca YÖK’ünde Bulgaristan üniversitelerine denklik vermesi ve üniversitelerde Bulgarcanın dışında İngilizce, Fransızca, Almanca bunun gibi dünya üstünde geçerliliği yüksek olan dillerde eğitim vermesinde Bulgaristan’da eğitime merakı yoğunlaştırmıştır.

ÖSS şartı aranmaksızın hem Türkiye’de hemze dünyada diploması geçerli olan Bulgaristan üniversitelerinde istediğiniz bölümde lisans eğitimi görebilir, bununla beraber Türkiye’de lisans diplomasına sahip şahıslarda Bulgaristan üniversitelerinde eğitimlerini yüksek lisansa tamamlayabildiler. Türkiye’de ön lisans diplomasına sahip kişilerde (2 yıllık yüksekokul mezunları) 6 aylık uyum derslerinde başarılı olduklarında eğitimlerini 4 yıllık bölüm ya da mühendisliklerde tamamlayabilirler.

Mezun olan öğrencilere verilen diplomalar; ABD, Avrupa, Kanada, Norveç, İsviçre ve Avusturalya’da tanındığı bunun gibi Avrupa Birliği ülkeleri ile Avrupa Birliğine aday ülkelerde ve Türkiye’de “denklik” sınavlarına gerek duyulmaksızın geçerlidir.

Ekonomik manada Bulgaristan üniversitelerinin harç ücretleri YÖK ‘şöhret sınavsız denklik verdiği üniversitelerin arasında en makul olanıdır.
Ayrıca yaşam standartlarımda denkliği olan diğer ülkeler ile kıyaslandığında ülkemiz dâhil daha ucuzdur.

Bulgaristan’daki her üniversite öğrencisine ülke imkânı sağlamakta. Yurt ücretleri ortalama 40-60 Euro arasındadır. Her odada internet bağlantısı bulunur. Kız ve erkek öğrenciler aynı yurt binası içerisindedir.

Bütün işlemlerimiz garantilidir. Danışmanlık ücretini sizi buraya gelip, ülke işlemleri dâhil tüm işlemleriniz gerçekleştikten ve okula tam kayıt yaptırdıktan sonra ilgi ederiz.
Bizim farkımız Bulgaristan’da ikamet ettiğimiz için, her probleminizde size yakın olmamız ve Bulgaristan üniversiteleri ve kanunları hakkında tüm bilgilere sahip olmamız.

Ülke ve Konaklama

Her üniversite öğrencisine memleket imkânı vermektedir. Yurtlar çoğunlukla üniversitelere yakın yâda ulaşımı çok kolaydır. Ücretleri 40 – 60 Euro içinde değişmektedir. Yurt odaları 2 kişilik olup, kız ve erkek öğrenciler aynı yurtta ama ayrıcalıklı odalarda kalmaktadırlar. Her odada banyo, tuvalet, internet bağlantısı bulunmakta. İnternet bağlantısı ücreti aylık on Euro civarındadır.

Yeni Yapılan Memleket Odaları

Apartman dairelerinin kira ücretleri ise Türkiye’ye kıyasladığımızda Sofya’da İstanbul ve Ankara bunun gibi şehirlerden ucuzdur. Sofya dışındaki vilayetlerde ise daha da ucuzdur.

Sofya hakkında

Bulgaristan’ın başkenti olup aynı sürede Bulgaristan’ın en büyük şehridir. Nüfusu yaklaşık 2 milyon civarındadır. Kapıkule sınır kapısına olan uzaklığı 300 kilometredir. Sofya kentinin içerisinde ayrıca öğrencilerin yaşadığı 70 bin nüfuslu öğrenci şehri bulunur. Öğrenci şehri, Sofya merkeze altı kilometre mesafede olup kendi ayrı merkezi, birçok fazla eğlence bölgeleri, kulüpler ve cifeleri bulunmaktadır. Talebe şehri aynı sürede Sofya’nındı eğlence merkezidir. 24 saat açık eğlence merkezleri, kafeler ve marketler bulunmaktadır.

 • Bulgaristan’da eğitim
 • Sofya Merkez
 • Bulgaristan’a eğitim
 • Bowling Club (öğrenci şehri)
 • Bulgaristan’da eğitim
 • Sofya Merkez
 • Bulgaristan’a eğitim
 • Club Nai
 • Bulgaristan’a eğitim
 • Alexander Nevski Kilisesi
 • Bulgaristan’da eğitim
 • Sofya Camisi

bununla beraber Sofya tarihi bakımdan da çok fazla varlıklı, eski yapıların olduğu yaşlı ve çağdaş bir şehirdir.

Son müracaat tarihi ve Erken ön Kaydın Avantajları

Son müracaat tarihleri üniversite göre değişmektedir. Bazı üniversiteler Eylül sonunda son kayıtları kabul ederler. Bazıları ise Ekim ortalarında. Eğer başvurunuzu ÖSS’den sonraya bırakır iseniz yaşanan yoğunluktan, vize işlemlerinin uzun sürmesinden dolayı Bulgaristan’a gelip okula başlamanız Aralık, Ocak yahut şubat aylarını bulabilir. Noksan dersleri tamamla bilmeniz için Haziran ayından sonra Temmuz ve Ağustos aylarında okula devam etmeniz gerekecektir.
Eğer başvurunuzu Temmuz ayına kadar yapar iseniz Eylül ayında derslerinize başlayabilirsiniz. Şayet ÖSS’yi kazanırsanız ve Türkiye’de bir üniversiteye yerleştirilir iseniz kaybınız sadece evraklarınızın tercümesi için vereceğiniz tercüme masrafları olur. (100 Euro civarında)

Kayıt için gerekli Evraklar

 • – lise Diploması ( Aslı ya da Noter onaylı kopyası) *
 • – Kimlik Sureti (Noter onaylı) *
 • – Pasaport Sureti (1,2,üç ve son sayfası)
 • – Transkript (Mezun olunan okuldan alınacak idadi not dökümü) *
 • – sıhhat Raporu *
 • – Taahhütname (Ailenin lisans eğitimi süresince eğitim masraflarını karşılayacağına dair noter onaylı belge) *
 • – Yükseköğretim Yeterlilik Belgesi (Mezun olunan liseden alınacak lisans eğitimi alma hakkı olduğuna dair belge) *
 • – 6 tane Fotoğraf (Vesikalık)
  ( * ) işaretli evrakların lüzumlu makamdan (Valilikten ya da ilçe Kaymakamlıklarından) apostil olması gerekebilir.

Bulgaristan’da yaşam şartları

Yurtdışında bir memleket hayatına alışma kabiliyeti kişiden insana farklılık gösterir. Eğer İngilizce yazabilme ve konuşabilme yeteneğiniz mevcut ise, en zor etabı kolaylıkla atlatabileceksiniz anlamına gelir. Ilık kez memleket dışına çekiyorsanız tam olarak bir müddet etrafa ve yeni ortama alışana kadar yabancılık çekersiniz. “Kültür soku” nah girmeniz gerçekten güçtür, nedeniyse Türkiye’de alisi olduğunuz hayat tarzını Bulgaristan’da rahatlıkla sürdürebilirsiniz. Yemeklerinizde yemeye alisi olduğunuz gıda maddelerinin aynilerini Bulgaristan’da bulabilir, tane ve geleneklerinizi istediğiniz takdirde ayni şekilde sürdürebilirsiniz. Bu sebepten dolayı herkesin korkarak bahsettiği bu terimi unutmaya çalısın veya bulunmamaktadır farz edin!

 • 2009 Dünya Kayak şampiyonasının yapıldığı Banko şehri
 • Sunny Beach Karadeniz

Aylık ortalama 250-300 EURO sizin yeme, içme, konaklama ve ulaşım giderleriniz için yeterli olacaktır. Bulgaristan, özellikle Sofya Avrupa’nın önde gelen kültür başkentlerinden biridir. Sofya’da oldukça çok müze ve tarihsel bina bulunmakta ve özenle korunmaktadır. Dolayışı ile hareketli bir şehirdir. Başkent sinildiğinin tersine çok sayıda konsere ve festivale ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca gideceğiniz üniversitenin kampüsü bünyesinde de çok sayıda olanak bulunur. Özellikle spor tesisleri ve dev kütüphaneleri ile hizmet sağlayan kampüsler oldukça çok öğrenci için güzel fırsatlar anlamına gelmektedir.
Bulgaristan’daki üniversitelerden Mezun Olan öğrencilerin Diploma Denkliği
Bulgaristan’da eğitim verici üniversitelerin tıp, eczacılık ve diş hekimliği bu gibi sağlık hakkında bölümlerin tam denkliği şu anda verilmemiştir. Sırf eskiden 2 kademeli yapılan sınav tek kademeye indirilmiş ve geçer notu daha aşağı çekilmiştir. İmtihan basit olup, sizin bilginizi test etmek amaçlı değil diplomanızın sadece diplomanın nakit karşılığı alınmadığını ölçmek içindir. Bunun dışında hukuk eğitiminde, Avrupa Birliği hukuku ile Türk hukuku arasında olan farklılıklar dolayısıyla eksik olan birkaç dersin mezun olunduktan sonra Türkiye’de herhangi bir üniversiteden alınması ile tam denklik verilmektedir. Herhangi bir imtihan söz konusu değildir. Bunun dışında mühendislik fakülteleri benzeri ya da sözel ve eşit ağırlık bölümlerin tam denkliği herhangi bir sınav gereksinimi duymadan verilir.

Askerlik Tecili

Eğitim görüyor olmak, askerliği tecil ettirmek için geçerli ve yeterli bir sebeptir. Yurtdışı eğitim de organik şekilde tecil işlemi yaptırmanızı sağlar. Dil öğrenimi için 1.5, ön lisans eğitimi için 3.5, lisans öğrenimi için 7, mastar için üç.5, doktora için ise 6 sene tecil hakkınız olmaktadır. 29 yaşına geldiği halde lisans eğitimini, 33 yaşına geldiği halde de lisansüstü eğitimini tamamlayamayanların askerlik ve pasaport işlemleri yurtdışındaki diplomatik temsilcilikler tarafından yapılmaz. Ancak bu hal, öğrenci statüsü ile yurtdışına çıkanlar için söz meselesidir.

Yurtdışına lisan öğrenmek, ön lisans ve ya lisans öğrenimi yapmak için çıkanların yapmaları gereken şey ayindir: Askerlik çağına girmiş ve 20 yaşından gün almışsanız, askerlik şubenizden, yurtdışında öğrenim yapmanızda askerlik sebebi ile bir sakınca olmadığını gösterir askerlik hal belgesi almanız gerekir. Liseyi bitirdiğiniz yıl arasında yurtdışında öğrenime başladığınızı belgelemeniz biçiminde yahut askerlik çağına girmeden önce yurtdışında öğrenime başlamanız ve öğreniminizi ara vermeden sürdürmeniz mecburiyetinde bu belge istenmemektedir.
Ülke dışında ulusal Eğitim Bakanlığınca tanınan bir yükseköğretim kurumunda lisansüstü öğrenim görenler, sevk tehir taleplerini ulusal Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim umumi Müdürlüğüne yapmaları gerekebilir. Bunlardan erteleme süresi bitenler sevk tehirlerini uzatabilmek için, sevk tehirlerinin bitiminden en az iki ay evvela, öğrenciliğinin devam ettiğine dair akseptans ile bulunduğu ülkedeki T.C. Konsolosluğunun eğitim ataşeliğine başvurmaları gerekebilir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!