Bulgaristan'da 2. Kayıt Dönemi

Bulgaristan’da 2. Kayıt Dönemi

Bulgaristan'da 2. Kayıt Dönemi, Ek kontenjan kayıtlarının bittiği ve öğrencilerin heyecanla sonuçları beklediği şu günlerde Bulgaristan..

Bulgaristan’da 2. Kayıt Dönemi

Ek kontenjan kayıtlarının bittiği ve öğrencilerin heyecanla sonuçları beklediği şu günlerde Bulgaristan bakanlar kurulunun aldığı bir kararla üniversiteler ocak ayında hızlandırılmış derslik açacaklardır. Buna göre normalde günde 5 ders alan bir öğrenci günde 7-8 ders alarak bu dönemi normal sınıflarla beraber bitirecektir. Pek aşırı öğrenci için ödül niteliğinde olan bu haktan yararlanabilmeniz için Studyplus Bulgaristan üniversiteleri Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına başvurabilirsiniz. *Bulgaristan bu açıdan taleplere cevap veriyor ve cazibe merkezi oluyor.* Bulgaristan 2007 yılında AB ye girmiş olması itibariyle üniversite eğitiminde Türk öğrencilerin yeni gözdesi.

Kayıt

Türkiye ye göre hayat standartları daha düşük olan Bulgaristan da hayat bu nedenle daha ucuz. Aylık 150-200 Euro konaklama ve yaşam giderleri için yeterli olmaktadır. Bulgaristan üniversiteleri, yabancı öğrenci sayısı ile dikkat çekiyor. Ülkede YÖK kataloğunda yer sektör 19 üniversite bulunuyor. Bunlar Varna Teknik üniversitesi, Varna ekonomi üniversitesi, VUZF, Sofya Teknik üniversitesi, Sofya Metalürji üniversitesi, Ruse Angel Kanchev üniversitesi, Filibe Paisii Hilendarski üniversitesi, international Collage Dobrich, New Bulgarian University, Todor Kablejkov, Gabrovo Teknik üniversitesi, New Bulgarian University, Plovdiv Tıp-ziraat-gıda üniversiteleri, Sofya Tıp üniversitesi.

Bulgaristan’ın Türk öğrenciler açısından bir diğer avantajıysa kültürel ve coğrafi yakınlığı. İstanbul dan uçakla 1 saat, otobüsle ise birkaç saat uzaklığında. Bulgaristan da umumi olarak üniversitelere başvuru için idadi diploması, liseden alınacak not dökümü ve bunların beraberinde ikamet vs. bu gibi bürokratik evraklar gerekiyor. Bu belgelerin hazırlanmasından başlayarak üniversite eğitiminin bitimine kadar Studyplus öğrencilerin yanında yer almaktadır. Bulgaristan üniversitelerinin yıllık ücretleri ortalama üç bin Euro civarında iken, aylık 40-80 avro ödeyerek yurtlarda kalınabiliyor. Tüm bu avantajlarıyla Bulgaristan yeni eğitim merkezi olmaya doğru hızla koşuyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!