Bulgaristan Egitim Danismanlığı

Bulgaristan Egitim Danismanlığı

Bulgaristan eğitim danışmanlığı ile gerekli bilgileri elde edebilmeniz mümkündür. Eurostar yurtdışı eğitim firması ile her yıl çok sayıda öğrenci..

Bulgaristan Eğitim Danışmanlığı

Bulgaristan Eğitim Danışmanlık, Bulgaristan’da eğitim Türkiye’deki öğrencilerin yurtdışında üniversite eğitimi almayı düşünenler için ilk tercihtir. Bulgaristan’da eğitim sınavsız devlet üniversiteleri ile Türk öğrencilerin gözdesi durumuna gelmiştir. Bulgaristan’da üniversite eğitimi Bulgaristan hükûmeti tarafından verilen izinle yabancı öğrenci statüsünde öğrenci alimi yapmaktadır.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi alabileceğiniz bölümler endüstri mühendisliği, makine mühendisliği, halka ilişkiler, bilgisayar mühendisliği, mekatronik mühendisliği, uçak mühendisliği, lojistik mühendisliği, tip, eczacılık, diş hekimliği,

psikoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon,antrenorluk,turizm,ekonom,isletme bunun gibi birçok bolümde eğitim alabilirsiniz.

Bulgaristan’da üniversite eğitim dilleri İngilizce ve Bulgarcadır. Bulgaristan’da üniversite eğitiminize başlamadan önce bir sene hazırlık eğitimi görürsünüz. Eğitim dili İngilizce seçen öğrenciler hazırlık sınıfında temel seviyede Bulgarca da eğitim görmektedirler.

Bulgaristan üniversiteleri kabul şartları üniversite ve bölümüne göre değişmektedir. Bulgaristan’da mühendislik eğitimi almak arzulayan öğrencilerin lisede en az bir yıl fizik ve matematik dersi görmüş olması gerekebilir. Bu derslerin yıl sonu not ortalamalarının en az 3 olması gerekebilir. Sağlık bilimleri yani tip, eczacılık, dis hekimliği gibi bolümler için ise lise de en az bir sene kimya ve biyoloji dersi görmüş olmaları gerekmektedir. Bu derslerin yıl sonu not ortalamaları en az üç olması gerekmektedir. Bu dersleri bir yıl den fazla gören öğrenciler için ise görmüş oldukları her senenin yıl sonu not ortalamalarının en az 3 olması gerekmektedir.

Bulgaristan’da eğitim üniversite seçmeden önce Türkiye’de evraklarınızın hazırlanması seçeceğiniz bolum için rehberlik, Bulgaristan’da otogardan öğrenci karşılama, üniversite ve memleket kayıtlarınızı tamamla için bir danışman bulmanız tavsiye edilmektedir. Bulgaristan eğitim danışmanlığı adi altında öğrencilere danışmanlık hizmeti veren egitimbulgaria.com danışmanlık sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan eğitim sistemi Bulgaristan’da üniversite eğitimleri dersler % deneyler eşliğinde görsele dayalı şekilde işlenmektedir. Bulgaristan’da eğitim sistemi Türkiye’nin tam tersine ezbere dayalı olmadığı için üniversite bitiminde birçok dersi göreceğiniz teknik bilgiyi üniversite eğitimi alırken sistemin iyi olması itibariyle zaten öğrenmiş ve unutmamış olacaksınız.

Bulgaristan’da eğitim ücretleri bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan’da mühendislik eğitimi almak isteyenler 2500 Euro 3000 Euro ise lisans ücreti üniversiteye öderler. Tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümler ise 3500 Euro ile 8000 Euro arasında değişmektedir.

Bulgaristan üniversiteleri ücretleri üniversitelere iki eşit taksit seklinde birinci ve ikinci donem olmak üzere üniversiteye ödenmektedir. Üniversite ücretini ödemeyen öğrencilerin eğitim durumu askıya alınmaktadır. Bulgaristan’da hangi ücretle üniversiteye baslar iseniz üniversite ücretleri değişse dahi giriş yaptığınız tarihten sonra değişen ücretler eski öğrencilere yansıtılmamaktadır.

Bulgaristan’da eğitim alırken yurtlarda konaklamak dileyen öğrenciler üniversitelerin bünyesinde bulunan devlet yurtlarında yasayabilmektedirler. Bulgaristan’da memleket ücretleri ısınma, su, elektrik dahil aylık 100 – 130 TL arasında değişmektedir. Bulgaristan’da devlet yurtları çok iyi olmadığından dolayı daha iyi odalarda kalmak dileyen öğrenciler 120 – 150 Euro arasında değişmektedir. Bulgaristan’ın hiçbir yurdunda yeme içme bulunmamaktadır. Birçok Türk lokantası ve simit sarayı benzeri mekanlardan yeme içme gereksinimlerini öğrenciler karşılayabilmektedirler.

Bulgaristan’da eğitim sektör hali hazırda on bin Türk öğrenci bulunmaktadır. Bulgaristan’daki öğrencilerin en çok tercih ettiği bolümler mühendislik, tıp ve eczacılık bölümlerdir.

Bulgaristan’da ulaşım Bulgaristan ile Türkiye arası her gün 4 – 5 kez otobüs seferi düzenlenmektedir. Bulgaristan ile Türkiye arası otobüs ile en fazla 8 saat sürmektedir. Bulgaristan ile Türkiye arasında her gün uçak seferleri de bulunmaktadır. Uçakla 45 dakikada yolculuk yapabileceğiniz ülkedir. Bulgaristan uçak ücretleri önceden alınır ise 120 TL ye kadar bulunmaktadır.

Bulgaristan’da eğitim sektör öğrencilerin birçoğu Sofya da eğitim almaktadır. Sofya’da öğrenciler studentski grad şehri bulunan öğrenci şehrinde yaşamaktadırlar. Bulgaristan studentski grad üniversite ve yurtlarla oluşmaktadır.

Bulgaristan’da eğitim alırken öğrencilere veliler nasıl para gönderebilir. Bulgaristan’da eğitim piyasa öğrencilerinize herhangi bir bankadan kredi kartı çıkarabilirsiniz. Bulgaristan’daki tüm bankaların atmlerinden Türkiye’den hesabına yatırdığınız TL ücreti atm de otomatik olarak çevirmektedir. Bulgaristan’da tarım bankası ve İŞ bankası da bulunmaktadır.

Bulgaristan’da eğitim alırken birçok öğrenci araba almaktadır. Öğrenciler sürücü belgelerinizde Bulgaristan sinirleri içerisinde kullanabilmektedirler. Bulgaristan’da yabancı uyruklu kişiler uluslararası ehliyet verilmemektedir.

Bulgaristan’da TYT/AYT/DGS sınav şartı aranmadan dilediğiniz bölümde okuyabilirsiniz. Bulgaristan’da öğrenciler DGS imtihan şartı aranmadan iş yüksek okulu mezunları mühendislik eğitimine başlayabilirler. İnşaat mühendisliğine bir sene hazırlık eğitiminden sonra 3 sınıftan başlayabilirsiniz.

Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliğine girdikten sonra OSYM kitapçığından kaldırılmıştır. Türkiye’nin AB ile anlaşması doğrultusunda Avrupa Birliği bünyesinde bulunan tüm üniversitelere denklik vermektedir. Üniversite bitiminde alacağınız AB diplomasi ile tüm Avrupa Birliği üye ülkelerde çalışabilmektesiniz. Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu tarafından da denklik verilmekte.

Bulgaristan’da eğitim alan öğrenciler altı aylık ya da 1 yıllık celse kartı almaları gerekebilir. Bulgaristan üniversitelerine kayıt olup geldikten sonra öğrenciler belediyelere adres bilgilerini vermektedirler. Öğrenci vizelerinin bitmesine yakın lichna kart oturma izini almaktadirlar.6 aylık celse kartı için 350 bir yıllık oturum için 700 TL gerekebilir.

Bulgaristan’da eğitim hakkında birçok sorunuza egitimbulgaria.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!