Bulgaristan' da Yaşam Giderleri

Bulgaristan’ da Yaşam Giderleri

bilhassa son zamanlarda ülke dışında lisans eğitimi almak dileyen öğrencileri kendine çeken Bulgaristan sırf yüksek eğitim standartlarıyla değil, aynı sürede düşük yaşam maliyetleriyle de dikkat çekiyor.

Bulgaristan’da üniversite okuyan bir öğrenci, aylık ortalama 250-400 Euro kadar bir bütçeyle yaşayabilir. lakin öğrencinin yaşadığı şehre göre bu bütçe artış ya da düşme göstermektedir. üstelik öğrencinin tüketim alışkanlıklarını da göz ardı etmemek gerek.

Bir öğrencinin Bulgaristan’a girerken yanında en az 500 Euro bulundurması gerekebilir. Aylık gıda giderleriniz ve konaklama masraflarınızın tutacağı tahmini tutar bu kadardır.

Ülkemiz’de herhangi bir bankada hesabı olan öğrenciler Bulgaristan’daki ATMlerden nakit çekebilmektedirler. fakat bu para cazibe işlemlerinde bir transfer ücreti kesilmektedir.

Bulgaristan’da eğitim giderleri öğrencinin seçtiği üniversiteye göre değişim göstermektedir. Ne olursa olsun ingiltere, Amrika ve öteki Avrupa ülkeleri kadar yüksek bedelli olmayan Bulgar ünviersitelerinde okumak ekonomik olarak size çok güçlük çıkarmayacaktır.

Bir öğrencinin aylık ulaşım masrafları, gıda ve şahsi bakım giderleri, konaklama masraflarını dahil ettiğinizde aylık harcayacağı nakit ortalama 500 Euro tutmaktadır.

Konaklama şekilde ülke yada paylaşımlı evleri tercih eden öğrencilerin masrafları da bu konaklama çeşitlerine göre değişmektedir. örneğin, bir öğrenci yurdunda tek benlik bir odada kalan talebe iki benlik odada kalan diğer bir öğrenciden daha fazla konaklama ücreti ödeyecektir.

Bulgaristan’ın en yüksek bedelli şehri Sofya’dır. Sofya’da yaşam giderleri öteki şehirlere göre daha maliyetli olacaktır.

öğrenci yurtlarında yemek hizmeti bulunmayan Bulgaristan’da, öğrenciler mutfak malzemelerini kendileri temin ederek yurt mutfaklarında yemek yapabilmektedirler.

Bir öğrencinin aylık gıda masrafı ortalama 150-200 Euro kadardır.

 

 

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

WhatsApp ya da Messenger üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!