Bulgaristan da Lisans Eğitimi

Bulgaristan da Lisans Eğitimi

Bulgaristan’da lisans eğitimi sınavsız bir şekilde de sizlere sunulabilmektedir. Bu sebeple tercihlerinizde bulundurabilirsiniz.

Bulgaristan da Lisans Eğitimi

Bulgaristan da Lisans Eğitimi, ÖSS kapısında bekleyen milyonlarca öğrenci için artık yeni umut kapısı Bulgaristan`da üniversite eğitimi almak çok kolay. özellikle Bulgaristan`daki okulların YÖK tarafından tanınıyor olması,ülkemize olan yakınlığı, eğitim ücretlerinin ekonomik olması, yaşam maliyetlerinin Türkiye`den çok daha ucuz olması gerek öğrencileri, gerekse de velileri bu ülkedeki eğitimi araştırmaya yönlendirmektedir.

Neden Bulgaristan ?

Son yıllarda üniversitelerinin eğitim kalitesiyle adından sıkça söz edilmeye başlanan ve bir cok danışmanlık merkezlerinin yıldızları arasına giren Bulgaristan. Bir öğrencinin yıllık maliyetinin neredeyse Türkiye`deki ozel üniversitelerin yarisina denk olduğu Bulgaristan`da, YöK tarafından tanınan uluslararası standartlar açısından oldukça kaliteli üniversiteler bulunuyor. Bunlardan Sofya Teknik üniversitesi, Türkiye`den ıstanbul Teknik üniversitesiyle anlaşmalı bir eğitim kurumu.Sofya Teknik üniversitesi`nde ilk yıl tercihlere gore Almanca, ingilizce ve Bulgarca hazırlık eğitimi veriliyor.
2007 senesinde AB ye üye olan Bulgaristan`da AB tarafından eğitime ayrılan yüksek miktarda fonların yardımı ile dünya standartlarına ulaşan lisans ve yüksek lisans eğitimi, yurtdışından gelen öğrenciler için cazibe merkezi haline geldi. Avrupa standartlarında olan universite egitiminin daha da iyilestirilmesi icin hukumet yetkilileri butun olanaklari ile calismaktadir. ıste bizler de bu guzel gelismeleri takip edip Turkiye de 1 700 000 ogrencinin OSS sinavina giripte sadece az sayida universiteye girebilen ogrencilerimiz icin “Haydi Bulgaristan`da Ozgur Egitime” kampanyamizi baslatmis bulunmaktayiz.

Turkiye`deki gibi universite sinavinin olmadigi Bulgaristan`da universiteye girmek cok daha kolay. Kazandiginiz bolumde degil de istediginiz bolumde okuyun. Bulgaristan`da ogrencilerin istedikleri bolumleri secme imkanlari mevcut. Herhangi bir sinav sarti aramaksizin sadece lisedeki ilgili alan dersinizin notuyla istediginiz her bolumde okuyabilirsiniz.

Egitim Verileri

2004/2005 yılı verilerine göre Bulgaristan’da 3301 kreş, 3337 öğretim müessesesi faaliyette bulunuyor.

2004/2005 yılında üniversiteden mezun olanların sayısı 45 565, doktora bitirenlerin sayısı 5079, universitelerde öğretim görenlerin sayısı 232 830.

Bulgaristanda çalışan nüfusun % 55.5’i lise mezunu, % 25.9 üniversite mezunu, % 18.6’sı orta okul mezunu.

Ekonomi

Bulgaristan ekonomisi son yıllarda önemli gelişmeler gösterdi. Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar ve reformlar ekonomik kalkınmada önemli rol oynadı. Bulgaristan yabancı yatırımcı çekmek için 2005-2010 yıllarını kapsayan bir yatırım stratejisini hazırladı. Strateji ile Bulgaristan ekonomisinin rekabet gücünün artırılması ve istikrarlı ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Stratejinin uygulamaya konulmasıyla Bulgaristan’ın yatırım ve ticaret ortamını iyileştirecek yerli ve yabancı yatırımcıyı çekmek, halkın daha fazla istihdam edilmesi ve halkın gelirinin artırılması, ülkedeki geri kalmış kesimlerde yatırımların, istihdamın ve gelirlerin arttırılması, Bulgaristan’a yatırım yapmayı teşvik edecek imajın yabancı yatırımcılara hissettirilmesi amaçlanıyor.

 

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!