Bulgaristan da Lisans Eğitimi

Bulgaristan da Lisans Eğitimi

Bulgaristan’da lisans eğitimi sınavsız bir şekilde de sizlere sunulabilmektedir. Bu sebeple tercihlerinizde bulundurabilirsiniz.

Bulgaristan da Lisans Eğitimi

Bulgaristan da Lisans Eğitimi, ÖSYM kapısında bekleyen milyonlarca öğrenci için artık yeni umut kapısı Bulgaristan`da üniversite eğitimi almak çok kolay. özellikle Bulgaristan`daki okulların YÖK tarafından tanınıyor olması, ülkemize olan yakınlığı, eğitim ücretlerinin ekonomik olması, yaşam maliyetlerinin Türkiye`den çok daha ucuz olması gerek öğrencileri, gerekse de velileri bu ülkedeki eğitimi araştırmaya yönlendirmektedir.

Neden Bulgaristan ?

Son yıllarda üniversitelerinin eğitim kalitesiyle adından sıkça söz edilmeye başlanan ve bir çok danışmanlık merkezlerinin yıldızları arasına giren Bulgaristan. Bir öğrencinin yıllık maliyetinin neredeyse Türkiye`deki özel üniversitelerin yarısına denk olduğu Bulgaristan`da, YÖK tarafından tanınan uluslararası standartlar açısından oldukça kaliteli üniversiteler bulunuyor. Bunlardan Sofya Teknik üniversitesi, Türkiye`den İstanbul Teknik üniversitesiyle anlaşmalı bir eğitim kurumu. Sofya Teknik üniversitesinde ilk yıl tercihlere göre Almanca, İngilizce ve Bulgarca hazırlık eğitimi veriliyor.
2007 senesinde AB ye üye olan Bulgaristan`da AB tarafından eğitime ayrılan yüksek miktarda fonların yardımı ile dünya standartlarına ulaşan lisans ve yüksek lisans eğitimi, yurtdışından gelen öğrenciler için cazibe merkezi haline geldi. Avrupa standartlarında olan üniversite eğitiminin daha da iyileştirilmesi için hükûmet yetkilileri bütün olanakları ile çalışmaktadır. İşte bizler de bu güzel gelişmeleri takip edip Türkiye de 1 700 000 öğrencinin OSS sınavına girip de sadece az sayıda üniversiteye girebilen öğrencilerimiz için Haydi Bulgaristan`da Özgür Eğitim kampanyamızı başlatmış bulunmaktayız.

Türkiye’deki gibi üniversite sınavının olmadığı Bulgaristan`da üniversiteye girmek çok daha kolay. Kazandığınız bölümde değil de istediğiniz bölümde okuyun. Bulgaristan`da öğrencilerin istedikleri bölümleri seçme imkânları mevcut. Herhangi bir sınav şartı aramaksızın sadece lisedeki ilgili alan dersinizin notuyla istediğiniz her bölümde okuyabilirsiniz.

Eğitim Verileri

2004/2005 yılı verilerine göre Bulgaristan’da 3301 kreş, 3337 öğretim müessesesi faaliyette bulunuyor.

2004/2005 yılında üniversiteden mezun olanların sayısı 45 565, doktora bitirenlerin sayısı 5079, üniversitelerde öğretim görenlerin sayısı 232 830.

Bulgaristan’da çalışan nüfusun % 55.5’i lise mezunu, % 25.9 üniversite mezunu, % 18.6’sı orta okul mezunu.

Ekonomi

Bulgaristan ekonomisi son yıllarda önemli gelişmeler gösterdi. Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar ve reformlar ekonomik kalkınmada önemli rol oynadı. Bulgaristan yabancı yatırımcı çekmek için 2005-2010 yıllarını kapsayan bir yatırım stratejisini hazırladı. Strateji ile Bulgaristan ekonomisinin rekabet gücünün artırılması ve istikrarlı ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Stratejinin uygulamaya konulmasıyla Bulgaristan’ın yatırım ve ticaret ortamını iyileştirecek yerli ve yabancı yatırımcıyı çekmek, halkın daha fazla istihdam edilmesi ve halkın gelirinin artırılması, ülkedeki geri kalmış kesimlerde yatırımların, istihdamın ve gelirlerin arttırılması, Bulgaristan’a yatırım yapmayı teşvik edecek imajın yabancı yatırımcılara hissettirilmesi amaçlanıyor.

 

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!